Defne ormanları

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Ayanoğlu,  vasfını yitiren ormanları sabun, yağ, baharat ve kozmetik sanayisi açısından önemli bir bitki olan defne ağacı ile zenginleştireceklerini söyledi.

25.03.2009 - 16:10

Defne ormanları

HATAY -Prof. Dr. Ayanoğlu,  ''Hatay'da Doğal Olarak Yetişen Defne Bitkisinin Kalite Özelliklerinin Belirlenmesi ve Seleksiyonu Projesi'' ile yörede önemli bir geçim kaynağı olan bitkinin ekonomiye katkısının artırılmasının amaçlandığını belirtti.

Defne bitkisinin yaprağı ve meyvesinin çeşidinin yanı sıra boyu, iriliği ve uçucu yağ oranının belirlenmesi amacıyla hazırladıkları projenin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından kabul gördüğünü ve 25 bin TL destek sağlandığını kaydeden Ayanoğlu, şunları kaydetti:''Yöre ile anılan defne bitkisi, büyük farklılıklar gösteriyor. Yaprağından meyvesine, elde edilen yağ oranından kalitesine belirli bir standardı yakalamak çok güç. Yıllardır yöre insanı, geleneksel uygulamaları sürdürmüş, özelliklerine bakılmaksızın ürünler değerlendirilmiş, sabun yapmış, baharat olarak değerlendirmiş. Kozmetik ve ilaç sanayisi açısından önemli olan ve geniş bir kesimin geçim kaynağını oluşturan defneyle ilgili maalesef bölgemizde kapsamlı bir çalışma yapılmamış.Proje kapsamında hasat zamanında örnekler alacak, bunları laboratuvar ortamında inceleyeceğiz. Yağ oranını, kalite özelliklerini tespit edeceğiz. Bunun sonucunda en kaliteli, yüksek verimli ürünlerin alındığı türleri tespit edeceğiz.''
        

Amaçlarının öncelikle ''üstün özelliklere sahip türleri kültüre almak'' olduğunu, sonrasındaki süreçte bunların yetiştirilmesini yaygınlaştırmayı hedeflediklerini anlatan Ayanoğlu, ''Projeyi Çevre ve Orman Bakanlığı ile koordinasyon içinde geliştireceğiz. Seçilmiş ağaçlardan alacağımız tohumların, üniversitemiz bünyesinde bulunan seralarda köklenmesini sağlayacağız. Yüksek verim ve kaliteli ürün elde edeceğimiz fidanların, vasfını yitirmiş orman alanlarına ekimini sağlayacağız'' dedi.Ayanoğlu, projenin ''atıl alanlara vasıf kazandıracağını'' ve ekonomik getirisiyle de ''zenginlik katacağını'' ifade ederek, oluşacak defne ormanlarının yöre insanının refah seviyesinin yükselmesine katkı bulunacağını sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...