Barack Obama’nın Beyaz Saray’a yerleşmesiyle birlikte, yeni başkanın Etkileşimli İnternet’e (Web 2.0) bakış açısı ABD’nin resmi başkanlık sitesi www.whitehouse.gov adresine de yansıdı.

Yeni ABD Başkanı Barack Obama’nın yeminini etmesinin hemen ardından vakit geçirilmeden yayına sokulan Beyaz Saray’ın yeni İnternet sitesi, W3C (World Wide Web Consortium / Dünya Çapında Ağ Birliği) tarafından belirlenen işaretleme standartları testinden geçmekle birlikte, Web 2.0 ile kullanıcıların hayatına giren blog gibi alternatif etkileşim araçlarına da sahip.

Sade, anlaşılır bir tasarıma sahip Beyaz Saray’ın yeni sitesinde göze en çok çarpan ise yeni telif hakları notunda site üzerindeki içeriğin Creative Commons adıyla bilinen paylaşımı yaygınlaştırmak amacıyla Web 2.0 dünyasına egemen olmaya başlamış düşünce akımına katılıyor olunması. Sitenin genelinde ise Web 2.0 ile birlikte İnternet sitesi tasarımlarına hakim olmaya başlayan okuyucu odaklı kullanım ve tasarım optimizasyonu göze çarpıyor.

Beyaz Saray’ın yeni sitesinde ziyaretçilerin Başkan Obama’ya kolaylıkla ulaşabilmeleri için yerleştirilmiş bir iletişim formu da bulunuyor. Amerika’nın yeni başkanı, İnternet üzerinden kolay bir şekilde erişilebilir olduğunu ilan ediyor.

Yeni sitenin medya yöneticisi Macon Philips’in Beyaz Saray Blogu’na yazdığı ilk gönderide yeni sitenin amaçları İletişim, Şeffaflık, Katılımcılık olarak belirtilmiş.