Sevgililer günü haftasında başlayan “Yüzyılın Aşkı”nda tek bir zaman, bir mekan, bir aşk yok. Geçen yüzyılın Türkiye’sinden sekiz farklı zaman çıkıyor seyircinin karşısına. Aslında toplumsal, siyasal açıdan çok önemli tarihler bunlar. Ama oyunda resmi tarihin dışına çıkılıyor, o toplumsal olayların gölgesinde iki insan arasındaki en yalın, en duygusal ilişki anlatılıyor. Sekiz farklı zamanda, sekiz aşk hikayesi: O dönemde yaşadıklarını hayal eden ve birbirlerine kavuşamayan iki sevgili… Bir bakıyorsunuz, 1924’te Osmanlı’nın ortadan kalkmasıyla ülkeyi terk etmek zorunda kalan iki aşık çıkıyor karşınıza.. Biraz sonraysa 1959’da, darbenin hemen öncesinde İzmir’de geçen bir aldatma hikayesine tanık oluyorsunuz.. 1972’de idamından dört gün sonra Deniz Gezmiş’in mezarı başında bir sevgili dua ediyor, Deniz de mezarından konuşmaya başlıyor.. Ve günümüze en yakın tarih, 1999’da bir alışveriş merkezinde aşkın ölümü…

Oyunda sekiz farklı aşk hikayesi var ama sahnede sadece iki genç oyuncu: Sanem Öge ve Deniz Celiloğlu. Her hikayede farklı karakterlerle seyirci karşısına çıkacaklar. Oyunun yazarı ve yönetmeni Ve Diğer Şeyler Topluluğu’nun kurucusu Yeşim Özsoy Gülan.

“Yüzyılın Aşkı”nda sekiz değişik zamanda tek değişmeyen aşk. Belki bazen zaman içinde ilişkilerdeki değişimi fark edeceksiniz, belki de “yıllar geçse de aşk hep aynı” diyeceksiniz. Prömiyer 12 Şubat 2011, Cumartesi akşamı saat 20:30’da GalataPerform’da. Ardından her cuma ve cumartesi yine aynı yerde sahnelenecek.

Sahne ve kostüm tasarım: Başak Özdoğan
Işık tasarım: Kemal Yiğitcan
Ses tasarım: Korhan Erel
Video tasarım: Melisa Önel

VDŞT
2001 yılında Yeşim Özsoy Gülan’ın kurduğu Ve Diğer Şeyler Topluluğu, yenilikçi, risk almaktan kaçınmayan bir tiyatro yaratmayı hedefleyerek yola çıktı. Sahneledikleri oyunların yanı sıra 2003’te İstanbul’a GalataPerform’u kazandırdılar. Birçok yeni grup ilk kez orada seyirciyle buluştu, buluşmaya devam ediyor. Sadece tiyatro da değil, mekanın kapıları çağdaş gösteri sanatı alanında herkese açık.

Ve Diğer Şeyler Topluluğu, 2006’da yine büyük bir boşluğu doldurmak için harekete geçti. Bu kez amaç Türk tiyatrosuna yeni yazarlar kazandırmaktı. Yeni Metin Yeni Tiyatro projesinde yer alıp bugün oyunları özel tiyatroların yanında devlet tiyatrosunda bile sahnelenen yeni ve genç yazarlar var.

Ve Diğer Şeyler Topluluğu’nun diğer projelerinden bazıları: Açık Sohbet ve Açık Mikrofon serileri (2003-2005), Görünürlük projesi (2005-2006-2007), Yeno Ceno Müzikarma (2007-2008), Performans zamanı…