"Uludere'de delillerin karartıldığı iddiası gerçek dışı"

Askeri savcılıktan yapılan açıklamada Uludere soruşturmasında delillerin karartıldığı iddiaları yalanlandı.

NTV Haber 18.02.2015 - 15:32

"Uludere'de delillerin karartıldığı iddiası gerçek dışı"

Genelkurmay Askeri Savcılığı, 34 vatandaşın hayatını kaybettiği Uludere olayında delillerin karartılarak faillerin aklandığı iddialarını yalanladı.

Yazılı bir açıklama yapan Genelkurmay Askeri Savcılığı, yeni delil olduğu iddia edilen ifadenin, soruşturma kapsamında askeri savcılıkça şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan bir personelin beyanlarının bir kısmından ibaret olduğunu belirtti.

Açıklamada, kovuşturmaya yer olmadığını yönelik kararın, dosyadaki mevcut tüm deliller ile tanık ve şüpheli ifadelerinin bir bütün olarak değerlendirilmesiyla verildiğine dikkat çekildi.

Dosyanın verilen kararla birlikte bireysel başvurulara esas teşkil etmek üzere anayasa mahkemesine de gönderildiği vurgulandı.

Açıklamada, "Bir kısım delilin yeni tespit edildiği, mevcut delillerin karartıldığı, sansürlendiği veya değerlendirilmediği yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 2011 yılında meydana gelen olayda, savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 vatandaş hayatını kaybetmişti.

Sayfa Yükleniyor...