Zonguldak'ta oturan 32 yaşındaki Ümit Akyüz'ün, sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan yaptığı çağrı ile benzin zamlarını protesto etmek amacıyla gerçekleştirilen eyleme 20 kişi katıldı. Katılımın az olmasına tepki gösteren Akyüz, "Böyle bir şey olmaz. Demek ki halk hayatından memnun" dedi.

Almanya'da bir fabrikada uzun yıllar makine teknisyeni olarak çalıştıktan sonra 2 yıl önce memleketi Zonguldak'a dönen ve şu an işsiz olan 2 çocuk babası Ümit Akyüz, benzin fiyatlarındaki artışı protesto etmek için 1 ay önce sosyal paylaşı sitesi Facebook'ta eylem çağrısında bulundu. Gazipaşa Caddesi'ndeki Madenci Anıtı önünde bugün yapılan eyleme sadece 5 araç ve 20 kişi katıldı. Araçların camlarına, 'Dünyada en yüksek vergili benzin Türkiye'de' yazılı dövizler asılırken, az sayıdaki kişi de, 'Eurovision'a Ajda Pekkan gitsin, Aman Petrol Canım Petrol söylesin', 'ÖTV, ek vergiler kaldırılsın', 'Zam istemiyoruz, sustukça alkışlayan olmak istemiyoruz' yazılı dövizler taşıdı. Grup, düdük çalarak benzin zamlarını protesto etti.

Benzinin litre fiyatının 4.15 TL'ye yükseldiğini belirten Ümit Akyüz, damlaya damlaya gelen akaryakıt zamlarının altında ezildiklerini söyledi. Akyüz, "Yurttaşlarımızın ezici çoğuluğu, sessiz sedasız kontak kapatmış durumda. Benzindeki artış, benzinden alınan yüksek vergi ve yüksek kar marjı ile açıklanabilir. Bu gidişle akaryakıt fiyatlarının nerede duracağı belirsizdir" dedi.

Basın açıklamasının ardından grup dağılırken, Ümit Akyüz, katılımın düşük olmasına tepki gösterdi. Facebook'ta 650-700 kişinin eyleme katılacağını söylediğini, ancak sadece 20 kişinin geldiğini belirten Akyüz, "Böyle bir şey olmaz. Demek ki halk hayatından memnun. Hiç kimse benzin zamlarından rahatsız değil. Herkesin bu eyleme katılmasını beklerdik. Olmadı. Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Aslında bu eylem dolmuşçu, taksici arkadaşlarımız içindi. Ama gelmediler. Yine de biz pes etmeyeceğiz ve bu eylemlerimizi sürdüreceğiz" diye konuştu.