Tiyatro ve sinema sanatçısı Demet Akbağ, Ata Demirer ile rol aldığı ''Eyvah Eyvah'', Türk sineması, tiyatro çalışmaları ve Oscar ödülleri ile ilgili konuştu.

Filme gelen tepkilerin olumlu olduğunu söyleyen Akbağ, şimdiye kadar pek çok projede yer almasına karşın hiç bu kadar hızlı bir geri dönüş olmadığını ifade etti: ''Beni çok mutlu ediyor bu tabii. Biz, çok içimize sinerek, çok eğlenerek, çok güzel ve samimi bir iş çıkardığımıza inanıyorduk. Ama bunun seyircide karşılığını bulması önemliydi. Bence hak ettiği yeri buldu'' diye konuştu.

'TÜRK İNSANI GÜLMEYE HAZIR'
Türklerin gülmeye hazır bir toplum olduğunu dile getiren Akbağ, ''Biz birazcık kulağımızı tersten gösterdiğimiz için bu başarıya ulaşamadık'' dedi. Akbağ, projelerin başarıya ulaşmasında ''samimiyet ve işe inanmanın önemli olduğunu'' kaydetti.

'AMERİKA DA BURAYI KEŞFEDECEK'
Son yıllarda Türk filmlerinde artış olduğunun hatırlatılması üzerine Akbağ, ''Çok yakında Amerika da keşfedecek buradaki durumu. 'Bizim filmlerden daha çok iş yapıyor buradaki filmler' deyip buraya biraz daha göz kırpacaklar gibi geliyor'' ifadesini kullandı.

Bu gelişmenin sektör açısından çok önemli olduğunu belirten Akbağ, sinema emekçilerinin sadece televizyon projelerinde değil sinema sektöründe de çalışmasının önemli olduğunu kaydetti. Sinema sektöründeki en büyük açığın sponsorluk olduğunu anlatan Akbağ, ''Sağolsun, bu konuda çok duyarlı firmalar, kişiler, iş adamları var. Bu çoğalım sponsorluk sistemini de tetikleyecek gibi geliyor ve daha çok iş yapılacak'' dedi.

'TİYATROYA NOKTA KOYMADIM'
Tiyatro alanındaki çalışmalarına da değinen Akbağ, şu anda yeni bir proje olmadığını ama tiyatroya nokta koymadığını söyledi.

Tiyatroda bir sonraki projenin bir öncekini geçmesi gerektiğini belirten Akbağ, ''(Ah ah şu eski oyun neydi) dedirtmek istemiyoruz. Yenisiyle daha güzel bir proje yapmak istiyoruz. Biraz içime sinen bir proje olmadığı için ara verdim'' diye konuştu.

KADIN YÖNETMEN OLUŞU AYRICA MUTLU ETTİ
Son dönemde ödül alan filmleri henüz izleyemediğini ancak seyretmeyi çok istediğini belirten Akbağ, sözlerini şöyle tamamladı:

''Avatar, teknik açıdan doğru bir işti. Doğru da ödüller aldı. Ben Oscar töreninde bu sene sürpriz olmadığını düşünüyorum. . Ben kadın oyuncu, yardımcı kadın oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerinde yanılmadım. Hatta Avatar'ın da en iyi film değil teknik ödülleri alacağını düşünüyordum. Öyle de oldu. Yalnızca seyrettiğim ve beni çok etkileyen 'An Education' diye bir film vardı. Ben ondan daha çok ümitliydim. O beklediğim ödülü alamadı sadece. Ama Hurt Locker da enteresan kurgusuyla bence hakkettiğini aldı. Kadın yönetmen oluşu da ayrıca bizi mutlu etti.''