Demir Kilise'yi açan Erdoğan: İstanbul'da farklı dinler barış içinde yaşıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki Demir Kilise'nin açılışını Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'la birlikte yaptı. Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul'da farklı dinler barış içinde yaşıyor" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.01.2018 - 10:46 | Son Güncelleme : 07.01.2018 - 12:16

Demir Kilise'yi açan Erdoğan: İstanbul'da farklı dinler barış içinde yaşıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgar Ortodokslar için tarihi önem taşıyan Demir Kilise'nin açılışını yaptı.

Törende Başbakan Binali Yıldırım ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov konuşma yaptı.

Demir Kilise'nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Böyle bir dönemde bu açılışın yapılıyor olmasını uluslararası topluma verilmiş çok önemli bir mesaj olarak değerlendiriyorum. İstanbul'da farklı dinler barış içinde yaşıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Tarihin belirli bir döneminde yaşanmış acı hatıralar, bizlerin çok daha uzun ve çok daha köklü olan birlikte yaşama tecrübemizi gölgelememelidir. Onun için bizde şu var; kesrette vahdet anlayışı var. Bu bizim aslında tüm inançlara, düşünceye vesaire yaklaşımımızı gösterir, yani çoklukta birlik."

"Son 15 yılda ülkemizdekilerin yanı sıra Balkanlar, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Güney Asya, Orta Asya ve Doğu Avrupa'yı içine alan geniş bir coğrafyada 5 binden fazla eserin restorasyonu 'nin katkılarıyla gerçekleşmiştir."

"İstanbul Demir Kilise'deki ibadet özgürlüğü ile Filibe Muradiye Camisi'ndeki ibadet özgürlüğünü birbirinden ayırmıyoruz. Onun için değerli dostum Boyko'nun bugün Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Aliş kardeşimizi de buraya getirmiş olması, o da aslında bu sürece pozitif katkı sağlamıştır."

"Son dönemde, ülkemizde Edirne'deki Büyük Sinagog, Gökçeada'daki Aya Nikola Kilisesi, İskenderun'daki Süryani Katolik Kilisesi, Diyarbakır'daki Sur Ermeni Protestan Kilisesi, Gaziantep'teki Nizip Fevkani Kilisesi, Cunda'daki Taksiyarhis Kilisesi, Edirnekapı'daki Aya Yorgi Kilisesi'nin bulunduğu 14 ibadethane onarımdan geçirilmiştir. Demir Kilise bu işin finalidir, son örneğidir."

"Biz inancı ve kökeni ne olursa olsun herkesin özgürce ibadetini yapabilmesini temin etmenin, devletlerin sorumluluk alanında olduğuna inanıyoruz."

"Osmanlı döneminde, şimdiki Bulgaristan toprakları üzerinde çok sayıda cami, han, hamam, köprü, türbe gibi tarih eser niteliğinde yapılar inşa edilmiştir. Bulgaristan'daki tarihi vakıf eserlerinin ve camilerin de onarıma ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Demir Kilise örneğinde olduğu gibi ortak kültürel mirasın muhafazasına yönelik bu çalışmaları birlikte yapabiliriz."

BORISOV: TÜRKİYE İLE AB İLİŞKİLERİ İÇİN ÇABA HARCAMALIYIZ

Bulgaristan Başbakanı Borisov: "2018 yılında ile Avrupa Birliği ilişkilerinin normalleştirilmesi, iyileştirilmesi için çaba harcamamız lazım."

BAŞBAKAN YILDIRIM: DÜNYAYA VERİLEN MESAJ SON DERECE ANLAMLI  

Başbakan Binali Yıldırım, Demir Kilise'nin açılış töreninde konuşuyor. Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Batı dünyasında ırkçılık artıyor" dedi. 

Başbakan Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: "Demir Kilise'nin restore edilerek Hristiyan vatandaşların hizmetine sunulması ülkemizde dinlere karşı ecdadımızdan gelen ve bugün de devam eden hoşgörünün en güzel numunesidir. Buradan dünyaya verilen mesaj son derece anlamlı."

"Türk ve Bulgar halkı arasında köklü bağlar var" diyen Başbakan Binali Yıldırım, "Ülkemizde değişik inançlara sahip vatandaşlarımızın ibadetlerini en iyi şekilde yapabilmesi, toplumsal uyum, barış ve huzur içinde bir arada yaşaması, hükümetimizin önem verdiği konuların başında gelmektedir" dedi.

Başbakan Yıldırım sözlerine şunları da ekledi: "167 cemaat vakfına ait bin 29 eser, varlık cemaat vakıflarına aktarılmış ve geçmişten beri gelen bu önemli sorun da ortadan kaldırılmıştır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayelerinde İstanbul Balat'ta bulunan Demir Kilise'nin restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının akabinde bugün açılışı gerçekleşti. 

Bulgar Ortodokslar için tarihi önem taşıyan Demir Kilise'nin açılış töreninde, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da hazır bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BORISOV'U KABUL EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninin ardından Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'u İstanbul'da kabul edecek.

Sayfa Yükleniyor...