Demirel: Devlet adam öldürür mü diyecektim!

Şemdinli'de 12 köy korucusunun 1994 yılında öldürülüp gömüldüğü iddialarıyla ilgili eski milletvekillerinden Esat Canan'ın açıklamalarına dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'den yanıt geldi.

24.07.2009 - 00:12

Demirel: Devlet adam öldürür mü diyecektim!

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Mısır'ın Milli Günü dolayısıyla Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şemdinli'ye bağlı Derecik beldesi Ormancık köyünden alınan 12 köy korucusunun 1994 yılında öldürülüp gömüldüğü iddia edilen Derecik Taburu'ndaki kazılarla ilgili olarak eski milletvekili Esat Canan'ın, kendisiyle görüştüğünü ve ''Demirel, bana 'devlet adam öldürmez' dedi'' açıklamasında bulunduğunun hatırlatılması üzerine de Demirel, ''Ne diyecektim? 'Devlet, adam öldürür' mü diyecektim. Bugün de devletin öldürdüğü ispatlanmış değil. Devlet, devlet politikası olarak adam öldürür, diğeri cinayettir'' ifadesini kullandı.

Askerlerin suça karıştığı yönünde iddialar bulunduğunun hatırlatılması üzerine de Demirel, ''Suç, ferdidir. Bir takım ferdi suçlar ele alarak kurumları suçlamanın anlamı yok. Devlet adam öldürmez, suçu ortadan kaldırmaya çalışır'' değerlendirmesinde bulundu.

12 EYLÜL DARBECİLERİNİN YARGILANMASI
Demirel, ''Darbeciler ve Kenan Evren yargılanmalı mı?'' sorusuna da şöyle yanıt verdi:

''12 Eylül'ün muhatabı benim. Partiler kapatıldı, bir çok zorlu süreçten geçildi. Darbecilere referandumda yüzde 92 oy veren bu halk değil mi? Şu anda kullanılan Anayasa, o dönemin anayasası değil mi? O halde ne konuşuyorsunuz? 1983'den bu yana yapılmış tüm seçimler fiyasko mu yani.''

''Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun kararnamesi halen çıkarılmadı, ne düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine de Demirel, ''Çıkarıyorlar ya işte. Bunlar devam eden işler. Devlet bugün yapamadığını, yarın yapar'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...