Süleyman Demirel için ulusal yas ilan edildi

Süleyman Demirel için bugünden itibaren 3 gün ulusal yas ilan edildi.

17.06.2015 - 16:24

Süleyman Demirel için ulusal yas ilan edildi

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ölümü üzerine ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildi.

Konuyla ilgili açıklamayı, Süleyman Demirel'in Güniz Sokak'taki evine taziye ziyaretinde bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptı.

Süleyman Demirel'in vefatı dolayısıyla hem millete ve ailelerine taziyelerini ifade etmek istediğini söyleyen Davutoğlu, yakın dönem siyasi ve demokrasi tarihinin en önemli isimlerinden birini kaybettiklerine işaret etti.

Süleyman Demirel için 3 günlük yas ilan edilmesi üzerine Taksim'deki dev Türk bayrağı yarıya indirildi.
Süleyman Demirel için 3 günlük yas ilan edilmesi üzerine Taksim'deki dev Türk bayrağı yarıya indirildi.

"Türkiye'de siyasetin toplumla bütünleşmesinde, özellikle 27 Mayıs darbesi sonrasında demokrasi üzerinde kara bulutlar dolaşırken, verdiği mücadeleyle Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye'de her zaman meşruiyetin ve demokrasinin yanında olmuştur" ifadesini kullanan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Siyasi tarihimiz açısından, ismi bu açıdan çok derin izler bırakarak siyasi tarihimize yazılmıştır. Ben hem Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına hem milletimiz adına bir kez daha taziyelerimi arz etmek üzere, bir tarih niteliği taşıyan bu kendi evine ziyarette bulundum, ailelerine de bu anlamda taziyelerimi ilettim. Buraya gelmeden önce verdiğimiz talimatla devlet protokolü anlamında, Cumhurbaşkanlığımızda yapılan bütün protokolün detayları uygulanarak ulusal yas ilan edilecektir, bugünden itibaren."

"BÜTÜN HAZIRLIKLAR YAPILDI"

Cenaze namazının, Ramazan ayının manevi atmosferinde eda edilecek olmasına vurgu yapan Davutoğlu şöyle devam etti:

"Aileyle istişare ettik, inşallah cenaze namazı da mübarek ramazanda aslında çok güzel manevi bir ortamın olduğu atmosferde, inşallah cuma günü Kocatepe Cami'nde cenaze namazı eda edilecektir. Bu anlamda uluslararası katılım da göz önünde bulundurularak gerekli bütün hazırlıklar yapılmıştır, yapılmaktadır. Yurtdışında taziye defterlerini açılması ayrıca dediğim gibi uluslararası katılım anlamında bazı mesajlar gelmekte olduğu için bununla ilgili de hazırlıklar yapıldı. O anlamda gerekli tedbirler alındı. Bir kez daha milletimize, ailelerine taziyelerimi arz ediyorum. Allah rahmet eylesin. Allah mekanı cennet eylesin ve bıraktığı bu anlamda güzel hatıralarını da siyasi tarihimizdeki yerini korumayı nasip etsin."

"AİLE NE YÖNDE KARAR VERİRSE..."

Bir gazetecinin, "Ulusal yas dediniz, bugünden itibaren mi, kaç gün" şeklindeki sorusu üzerine de Davutoğlu, "Normal uygulama üç gündür. Yani cuma günü cenaze namazı Ankara'da kılınacak, diğer ısparta yapılacak tören veya oradaki düzenlemelerle ilgili aile neye karar verirse, cumartesi bu konuda da törenle ilgili Isparta'da yapılacak düzenlemeler için gerekli her türlü talimatlar verildi. Tedbirler alınacak. Burada da aile ne yönde karar verirse onun uygulaması yapılacak. Kendi aralarındaki istişareyi bize bildireceklerdir ama devlet töreniyle ilgili karar alınmıştır. Cuma namazında, Kocatepe'de devlet protokolü ile inşallah cenaze namazı kılınmış olacak" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...