Demirtaş: Başbakan belgeleri gözardı etmesin

BDP lideri Selahattin Demirtaş, hükümetin Wikileaks’te yer alan iddiaları ciddiye alması gerektiğini söyledi. Demirtaş, “Başbakan iddiaları gözardı etmemeli” dedi.

Anadolu Ajansı 03.12.2010 - 17:56

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mersin'de düzenlenen partisinin istişare toplantısı öncesinde gazeteciler yaptığı açıklamada, Wikileaks belgelerindeki iddiaların ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Bu tür belgelerin devletlerin bilgisi dışında yayımlanma olasılığının zayıf olduğunu ifade eden Demirtaş, şunları kaydetti:

''Yayımlanmadığı iddia edilen belgeler var. Küçük bir kısmının yayımlandığı ifade ediliyor. Ciddi iddialar olduğu zaman hükümetin bunlara mutlaka cevap vermesi gerekir. Wikileaks belgeleriyle ilgili hükümet, 'bu beni ilgilendirmez, bu başkasının manipülasyonudur, iddia sahibi iddiasını ispatlasın' deyip işin içinden çıkamaz. Sayın Başbakan, özellikle bu tür iddiaları gözardı etmemeli, çok ciddi iddialar var çünkü. Nasıl bir sürece girilir bilmiyoruz ama özellikle dünya çapında bu güçlerin işlediği suçlarla ilgili belgelerin yayınlanması etkili olur.

Bu tür haberler eğer belli odakları hedef alırsa tabii ki biz bunun altında başka şeyler ararız. Ama İsrail'in, ABD'nin, büyük güçlerin dünya çapında işlediği suçların belgeleri yayımlanırsa belki o zaman başka şeyler tartışılabilir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...