BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilerin dağa kaçırılan çocuklarla ilgili sorularını yanıtladı.

Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin eylem yapan ailelere müdahale etmediğini savundu.

Demirtaş, "Bizim görüştüğümüz hiçbir aile çocuğumuz kaçırıldı demedi. Asla bu kavramı kullanmadı” dedi.

Çocuklara dağı tavsiye etmediklerini ifade eden Selahattin Demirtaş, “Biz siyaset yapıyoruz. Çocukları da siyasete davet ediyoruz. Eğer mücadele etmek istiyorlarsa biz HDP'ye, BDP'ye güç katmaya davet ediyoruz gençlerimizi. Dağın yolunu biz göstermiyoruz” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Demirtaş, “Bugün çocukları dağa çıkaran politikanın, başbakanın söylemi olduğunu bir defa herkes kabul etmeli. Berkin Elvan gibi bir çocuğun acılı annesini meydanlarda yuhalatan bir başbakandır bu çocuklara dağın yolunu gösteren” dedi.

Çocukları için eylem yapan bazı ailelerle ilgili bir iddiada bulunan Demirtaş, şöyle konuştu: "Bakın; bazı ailelerin, özellikle çocuğu dağa giden aileleri tenzih ediyorum. Orada oturan bazı aileler istihbarat tarafından kendilerine verilen ücret karşılığında o eylemi yapıyorlar. Çocukların da dağa gittiği yok. Bazı çocuklar uyuşturucu şebekeleri tarafından kaçırılmış, bazılarının hiç dağla alakası yok. Gitmemişler. Bazı aileler aldıkları paralar karşılığında o eylemi yapıyorlar.“

Demirtaş, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın sözlerine ise şöyle yanıt verdi: “Gece-gündüz sokakta insanlara zulüm yapan, TOMA'yla, gazla, copla katleden bir hükümetin sözcüsünün Diyarbakır Belediyesi'ni kınaması için 40 tas suyla yıkanması lazım önce.”

KÜRKÇÜ: ÇOCUKLARI BILMA KURUMU DEĞİLİZ
HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü ise partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, "Hükümete açıkça çağrıda bulunuyoruz: Sınırın ötesine geçen, orada kendilerine güvenli mekan bulduklarını düşünen, buraya gitmeyi seçmiş çocukların ailelerine kavuşmasını istiyor musunuz Yapacağınız en önemli şey, barış sürecine önem vermektir, eşitsizlik ve hukuksuzlukları ortadan kaldırmaktır. Bize yapılacak bir talep yoktur. Biz askere alma dairesi olarak iş görmediğimiz gibi çocukları arayıp bulma kurumu da değiliz. Ancak o ailelerin sıkıntısını anlıyoruz" dedi.