Demirtaş: BDP’liler açlık grevi yapmayacak

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisine üye milletvekillerinin açlık grevi yapmayacağını söyledi. Demirtaş, “Cezaevindekiler ricamızla açlık grevini bıraksalardı günde 10 defa rica da ederiz. Çünkü biz arkadaşlarımızın yaşamlarına son verecek bir eylemi asla istemeyiz” dedi.

Anadolu Ajansı 06.11.2012 - 16:16

Demirtaş: BDP’liler açlık grevi yapmayacak

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuşma yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “açlık grevlerinin sorumlusu BDP ve PKK olduğu” yönündeki sözlerine tepki gösteren Demirtaş, “Talimatla bir insana eylem yaptırabilirsiniz ama yemek yememe gibi adım adım bedeni öldüren bir eylemi iradesi olmadan yaptıramazsınız'' dedi.

Demirtaş, şunları söyledi:

“Elinizde BDP'nin talimatıyla açlık grevi başladığına dair tek bir söz, talimat, delil, belge, bilgi kırıntısı bile varsa açıklayın. Yoksa susun. Asla ve asla hiçbir arkadaşımın cezaevinde o zor koşullarda açlık grevine, ölüm orucuna girmesini istemiyorum.

Ricamızla bırakacaklarını bilseydik ki her ziyarette bunu ifade ettik, günde 10 defa rica da ederiz. Çünkü biz arkadaşlarımızın yaşamlarına son verecek bir eylemi ahlaki, vicdani ve siyasi olarak asla istemeyiz."

Demirtaş, Bakanlar Kurulu'ndan sonraki açıklamaların altının doldurulması gerektiğini dile getirerek, ''Hızlı, pratik adımlar atma konusunda birbirimize yardımcı olmalıyız. Biz hükümete bu tavrımızı ilettik. Bu talepler karşılanmayacak talepler değil'' dedi.

Avukatlara İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan’la görüşme yapamamasının hukuksuz olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Yürütmenin başı çıkmış, yargısal işlemle ilgili açık bir talimat veriyor, 'ailesi gidebilir, avukatlar gidemez' diyor. Nasıl böyle bir yetki, güç kullanabiliyor? Oraya avukat gönderip göndermemek, kimsenin yetkisinde değil. Avukat gider, kendisi görüşmek istemiyorsa tutanak tutulur.

Koster gerçekten bozuk mu? Yeri geldiğinde 'Barbaroslar'ın torunuyuz. Şöyle donanmamız var. İsrail'i tuzla buz ederiz, bilmem kaç saatte Şam'a yetişiriz' diyen devlet, 45 dakika uzaklıktaki bir adaya 1.5 yıldır koster bozuk diye gitmiyorsa bu bizim utancımız değil, bunu söyleyenlerin utancıdır. Ben olsam derim ki, 'istesek 3 dakikada gideriz ama gitmiyoruz, suç işliyoruz' derim. Bu konuda mert olurum.''

Demirtaş, açlık grevi yapanların eyleme kendi iradeleriyle başladığını, kendi iradeleriyle bırakacağını ifade etti.

Demirtaş, ''Bu hafta içinde meselenin, talepler ve açlık grevleri açısından sonlanmasını ümit ediyoruz'' diye konuştu.

'O FOTOĞRAFI BİZ YAYIMLADIK'
BDP'lilerin yemek fotoğrafına ilişkin haberlere de atıfta bulunan Demirtaş, yemeğin açlık grevlerinin başlamasından 2 ay önce verildiğini söyledi.

Demirtaş, ''Kendimiz fotoğrafını çekip yayınladığımız enstantaneyi gazetecilik başarısı olarak ortaya koyan, iki harfi gitse geriye neyi kalacağı belli olan gazetenin zamanlama çirkinliğine sığınarak böyle bir propaganda yakışmaz'' dedi.

Selahattin Demirtaş, hükümetin ana dilde savunma hakkına ilişkin hazırlık çalışmalarının önemli olduğunu vurguladı.

'İDAM TARTIŞMASI BOŞ İŞ'
Demirtaş, ''İdam tartışmasının bir kenara bırakılması lazım. Boş bir iştir'' diye konuştu.

BDP Grup toplantısını Fransız parlamenter ve yerel yöneticilerden oluşan bir heyet de izledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...