HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında vekillere seslendi.

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın vahşi bir cinayete kurban gitmesine değinen Demirtaş'ın, yargı sürecine yönelik bir önerisi oldu.

"Bu gibi davalarda bazı erkek yargıçlar bıyık altından gülerler" diyen Demirtaş şunları söyledi:

"Bu nedenle böyle davalara kadın yargıçlar bakmalı. Her yere kadının gücü eşitliği damgasını vurmalıdır. 

Eşitliğe cesaretiniz varsa bu ülkeye barış gelir. Cumhurbaşkanı'nın dediği gibi kadınlar Allah'ın erkeğe lütfu gibi yaklaşımla bu sorun çözülmez. Böyle bir şey dinde yok.

Parti olarak kadın arkadaşlarımızın mücadelesinin yanında durmaya devam edeceğiz. Bugün belki pek çok şeyi değiştiremiyoruz. Ama değişimin adımlarını bugünden atmak zorundayız.

"BÜTÜN GÜCÜMÜZÜ KULLANACAĞIZ"

Demirtaş'ın tartışmalara neden olan İç Güvenlik Paketi'ne de değindi.

Demirtaş şunları kaydetti: Gücümüz yettiğince, nefesimiz yettiğince yasanın çıkmaması için elimizdeki bütün gücü kullanacağız, bütün muhalefet milletvekilleriyle ortak hareket edeceğiz, Meclis'i aylarca kilitleyeceğiz. Madem Başbakan 'bu yasa çıkacak' diyor, biz de 'çıkmayacak' diyoruz."

“HÜKÜMETİN 10 MADDELİK EV ÖDEVİ VAR”

Selahattin Demirtaş, HDP TBMM Grup Toplantısı'ndan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Terör örgütü PKK’nın silah bırakması konusunda İmralı'dan mesaj beklendiğinin ifade edilmesi üzerine Demirtaş, "Çözüm süreciyle ilgili silah bırakma tartışması yürütülüyor ancak hükümetin 10 maddelik ev ödevi var. Bu da İmralı'da konuşuldu. Bunu neden söylemiyor? Başbakan 'Bu 10 maddede mutabakat sağlanırsa en kısa zamanda silahsızlanmayla ilgili adım atılacak diye görüşme var. Hükümet bu 10 madde yokmuş gibi davranıyor. Hükümet adına yazıp çizenler de 10 maddeyle ilgili bir şey söylemiyor" diye konuştu.

Çözüm sürecinin sağlıklı ilerlemesini ve sağlıklı şekilde çözüme ulaşılmasını desteklediklerini dile getiren Demirtaş, "Silahsızlanma da dahil, nihai olarak ulaşılması gereken bütün hedeflere ulaşılsın istiyoruz" dedi.

Demirtaş, hükümetin hem İç Güvenlik Paketi'ni yasalaştırma hem çözüm sürecini ilerletme tutumunun yanlış olduğunu söyledi.

Selahattin Demirtaş, "Paket gelirse süreç ilerlemez mi?" sorusuna, "Paket sadece çözüm sürecini değil, bütün toplumsal barış dinamiklerini tahrip eden pakettir. Çözüm sürecini de olumsuz etkiliyor, toplumdaki bütün barış arayışlarını da dinamitliyor. Muhalefetin ezildiği yerde kimse barıştan söz edemez" cevabını verdi.

10 maddenin bilinen, özgürlüklere, demokrasiye, barışa dair atılması gereken adımlar olduğunu ifade eden Demirtaş, "Çok istiyorlarsa kendileri paylaşsın. Öcalan, 'bu 10 maddede uzlaşma sağlayalım, hemen gereğini yapalım' diyor. Sürpriz maddeler değil" diye konuştu.