Demirtaş: Davutoğlu ABD temsilcisi

BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş büyük bir savaş tehlikesi olduğunu belirterek "Herkes bilmeli ki bu savaş sizin savaşınız değil. Size ekmek getirecek bir savaş değil. Bu sadece Başbakan ve AKP'nin savaşıdır" dedi.

09.08.2011 - 14:44

Demirtaş: Davutoğlu ABD temsilcisi

Meclisi boykot kararını sürdüren BDP, 3. Grup Toplantısı'nı Diyarbakır'da gerçekleştirdi. Toplantıya BDP grubu milletvekillerinin yanı sıra Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Milletvekilleri Şerafettin Elçi ile Levent Tüzel de katıldı. Tutuklu milletvekillerinin sıraları yine boş bırakıldı.

Basına açık bölümde konuşan Selahattin Demirtaş’ın dikkat çeken mesajları ise şöyle:

-Kürt sorunu Türkiye'nin en ciddi sorunu. Bunu herkes kabul ediyor. Ancak bu sorun ne zaman can yakmaya başlarsa hükümet o zaman bu sorunu ele alıyor. Ama yanlış bir bakış açısıyla sorunu, güvenlik sorunu olarak ele alıyor. Türkiye'nin en acil gündemi buysa, hükümet gerekirse 1 ay işini gücünü bırakacak, sadece bu meseleyle uğraşacak.

-Türkiye toplumu artık bu savaş bitsin, acılar son bulsun, analar ağlamasın diye bize de destek verdi. AKP sorunu çözecek diye AKP'ye de destek verdi. Ama barışçıl yollarla çözecek diye destek verdi. Seçim sonrası ortaya çıktı ki hükümetin hiçbir hazırlığı yok. Bırakın hazırlığı 1990'lı yılları hatırlatacak askeri operasyonlara döndüğü ortaya çıktı.

'TÜRKİYE TÜM ÜLKELERİ AŞACAK BİR KRİZLE KARŞI KARŞIYA'
-Suriye'de Mısır'da, Libya'da, Tunus'ta siyasi çalkalanmalardan söz ediliyor ama bütün bu ülkelerdeki krizleri kat be kat aşacak kriz tehlikesini şu an Türkiye yaşıyor. Ama bu hükümetin gündeminde değil. Hükümet bu gündemi nasıl örtebilirim, çabası içerisine girmiş.

-Bazı kesimler Silvan'daki olaydan sonra bunun oluştuğunu düşünse de, bu plan önceden hazırlanmıştır. AKP Silvan'ı bahane etmiştir. AKP'nin özel orduya yönelik hazırlığı geçen yıla aittir. Biz o dönem de sorduk 15 bin kişilik özel orduyu neden oluşturuyorsun? Şimdi daha iyi anlaşılıyor. Geçen yıl Silvan olayı mı vardı?

-Şu andaki tablo henüz parçaları tamamlanmamış olsa da AKP'nin son iki yıllık projesinin olgunlaşmaya başlamış halidir. AKP barışçıl, Türkiye'nin bütünlüğünden yana bir çözümden yanaysa bu sadece 1 hafta sürer.  Peki neden savaş hazırlığı yapılıyor? Neden askeri operasyonlarla uğraşılıyor?

'SAVAŞ SENARYOLARINI DURDURMAK ZORUNDAYIZ'
-Bugün Türkiye'deki Kürtler hiçbir şey istemediğini söylese bile AKP yine kabul etmeyecek. Çünkü içeride ve dışarıda büyük bir savaş hazırlığı yapıyor AKP. Ortaya çıkacak savaştan kazanım elde etmeyi hedefliyor.

-Madem demokrasi ve barış için yola çıktık, o halde bizler Başbakan'ın kafasındaki bu savaş senaryoları hayata geçmeden durdurmak zorundayız. Ölüm haberlerini durdurmak, Başbakan'ın iki dudağı arasındaysa bunu durdurmak gerek, kimse bunun nedenini başka yerde aramamalıdır.

‘DEMOKRATİK ÖZERKLİK TEHLİKE DEĞİL’
-
Demokratik Özerlik Türkiye için bir tehlike değildir. 1 hafta içinde barış meselesi çözülebilir durumdadır. Devletin tehlikede olmadığı ortada. Ortada bir tek AKP rejimi kalıyor. Demokratik özerklik tam da tek kişilik siyasete karşı çözümdür.

-Öyle "Vatan, millet, Sakarya" felsefesiyle sorunu çözemezler. Bu savaşın durdurulması lazım. Hiçbirimiz AKP'nin iktidarı büyüsün diye ölümlere başvuramayız. 3 hâkimle Kürt siyasetini yargılıyorlar sonra da adına yargı diyorlar. Bu rezilliğin sebebi AKP'dir. Biz yargıya müdahale etmiyoruz diyorlar. Belediye meclis üyeleri, milletvekilleri, belediye başkanları tutuklu. Davaları görülmeden tutuklandılar. Sonra da bize Kürt sorunu çözülecek diyorlar. Bize bunu dayatıyorlar. Kürt sorunu böyle çözülecekse 8 yıldır defalarca çözülürdü.

'TÜRKİYE SURİYE İLE SAVAŞA SÜRÜKLENİYOR'
Başbakan 'sabrımız kalmadı' diyor. Bir ülkenin komşusuna tahammülü kalmaması nedir? 'Suriye'ye karşı savaşabiliriz' diyor Başbakan. Tek başına hem de. Ne Meclis'e soruyor, ne halkına soruyor. Tek başına Türkiye'yi savaşa götürmek Başbakan'ın ve Bakanlar Kurulu'nun yetkisinde değildir. Parlamentonun yetkisindedir ama o da tek başına bu kararı alamaz. Bunu öncelikle halkına anlatacak. Yoksa Türkiye şu an adım adım Suriye ile savaşa sürükleniyor" dedi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Suriye ziyaretine dikkat çeken Demirtaş, "Dışişleri Bakanlığı'nın sıfatıyla mı Davutoğlu orada? Hayır Amerika'nın elçisi sıfatıyla oradadır. Daha düne kadar 'kardeşim Esad' diyordu, şimdi 'sabrımız kalmadı' diyor. İstanbul'a getirip eşiyle birlikte yatla boğaz turu yaptırdığınız Esad bu değil miydi?

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...