Selahattin Demirtaş: DHKP-C’li dedikleri kişi...

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP binalarına saldırı düzenleyen kişinin DHKP-C üyesi olduğu yönündeki açıklamaya ilişkin “Bu kişinin Suriye'de IŞİD ile bağlantıları var” dedi. Demirtaş, yeni makam aracı verilen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in ne yapacağını merak ediyorum” dedi.

DHA 22.05.2015 - 15:40

Selahattin Demirtaş: DHKP-C’li dedikleri kişi...

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Esenyurt'a bağlı Esenkent Mahallesi'nde bir taksi durağını ziyaret etti. Demirtaş'a taksicilerle birlikte çay içerek sorunlarını dinledi.

Selahattin Demirtaş daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“NE YAPACAĞINI MERAK EDİYORUM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyanet İşleri Başkanı'na zırhlı mercedes tahsis edileceği yönündeki açıklamalarının hatırlatılarak "Sizce Diyanet İşleri Başkanı ne yapmalıdır?" şeklindeki bir soru üzerine Demirtaş, şöyle konuştu:

"Kendisi bilir. Biz bu konuda eleştiri yaparken kimseye hakaret etmedik. Diyanet'i kutsallaştırmanın anlamı yok. Sonuçta bir devlet kurumudur. Milli Eğitim Bakanlığı'nı, Maliye Bakanlığı'nı eleştirdiğimizde niye kıyamet kopmuyor da Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir yanlışını eleştirdiğimizde bizi dinsiz ilan ediyorlar? Kutsal olan dindir, kutsal kitaptır; kurumun kendisi kutsal değildir. Diyanet İşleri Başkanı’nın ne yapacağını merak ediyorum. Kendisi davranışıyla tutumuyla topluma örnek olmalıdır. Kendini siyasete, bürokrasiye bağlı hissetmemelidir. O, Allah'tan başka kimseyi dinlememelidir. Bir din adamı devletten, hükümetten emir almamalıdır. Kendisi, Allah'ın emirlerine bağlıdır. Onu topluma doğru anlatmak, doğru tevdi etmek ve yaymakla görevlidir. Kendini başbakandan ve cumhurbaşkanından emir alan, onun dışına çıkamayan biri gibi sınırlarsa kendisine de ilmine de temsil ettiği dine de yazık etmiş olur. Din adamlarının bu dünyanın malına mülküne çok fazla meyil etmemesi lazım.”

ÇÖZÜM SÜRECİ

Bir gazetecinin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın "HDP barajı aşarsa Ak Parti güç kaybederse çözüm süreci biter" şeklindeki açıklamasını hatırlatarak görüşünün sorulması üzerine Selahattin Demirtaş şöyle konuştu:

"AK Parti biter çözüm süreci bitmez. Türkiye toplumu barış istediği müddetçe ki yüzde 100'e yakını barış istiyor. O zaman çözüm süreci niye bitsin? HDP güçlendikçe parlamentoda daha güçlü yer aldıkça çözüm ve barış arayışları daha hızlı ve kalıcı bir hale gelir. Hiç kimse tedirgin olmasın, çözüm süreci AKP'nin varlığına bağlı bir süreç değildir. Ülkenin barışı senin başkan olmana mı bağlı? Bu ülkenin barışı hepimizden kıymetlidir. İnsanımızın içi rahat olsun, barış AKP'ye bağlı değildir."

Bir soru üzerine 114 yerde HDP binasına saldırı olduğunu belirten Demirtaş, “Biz barış ve kardeşlik duygusunu bütün Türkiye'ye yaydıkça tedirgin olanlar HDP'ye saldırıyorlar" cevabını verdi.

“DHKP-C’Lİ DEDİKLERİ KİŞİ IŞİD İLE BAĞLANTILI”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Adana ve Mersin'de HDP binalarına saldırı düzenleyen kişinin DHKP-C üyesi olduğunu açıkalamasını da değerlendiren Demirtaş, “HDP binalarına saldıran kişinin kimliği belliyse niye dosyayı gizliyorsun? Bize gelen bilgilere göre bu kişi Suriye'ye giriş-çıkış yapmış. Bu kişinin bir yakını IŞİD'de şu anda militandır. Bu kişi de IŞİD bölgesinde bir süre kalmıştır. DHKP-C'li dedikleri kişi, Suriye'de IŞİD ile bağlantıları olduğu bilgileri bizde mevcut. Sessiz kalıyoruz diyorlar da olup biten herşey AKP'yi işaret ediyor, HDP'yi işaret etmiyor” dedi.

Bir taksicinin "Su tabancası aldığınız doğru mu?" şeklindeki bir soruya ise Demirtaş, "Evet, varsa öyle bir suikast düşünen hiç şakamız yok ıslatırız" şeklinde espirili bir yanıt verdi.

Sayfa Yükleniyor...