Demirtaş: Getirin Evren'i Başbakan yapın

BDP lideri Demirtaş Başbakan Erdoğan'ın seçim barajıyla ilgili, "Biz yapmadık, değiştiremeyiz" söylemine, "O zaman Kenan Evren'i getirip Başbakan yapın o değiştirsin" cevabını verdi.

Anadolu Ajansı 28.12.2010 - 16:14

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul Başakşehir'deki izinsiz gösteride cemevine yönelik saldırıyı değerlendirdi. Saldırıyı kınadıklarını belirten Demirtaş, bu saldırının partileri ile irtibatlandırılmasını hakaret saydıklarını ifade etti.

Sorumluların en kısa sürede ortaya çıkarılmasını isteyen Demirtaş, ''Oraya yapılan saldırı, Maraş'ta, Çorum'da Sivas'ta Gazi Mahallesi'nde oynanan oyunların bir kez daha sahneye konulması girişimidir'' dedi.

Demirtaş, DİSK'in düzenlediği bir etkinlikte Genel Başkan Süleyman Çelebi ve yöneticilerine yönelik sert müdahaleyi de kınadıklarını söyledi. Selahattin Demirtaş, iktidarın, elindeki kolluk gücünü, kendisine yönelik en küçük muhalefete dahi kullanmaktan geri durmadığını savundu.

Bütçenin, siyasal planların ekonomik göstergesi olduğunu belirten Demirtaş, buna göre değerlendirildiğinde, AK Parti'nin 2011 yılında tek bir demokratik projesi olmadığını öne sürdü.

Demirtaş, bölgeler arası ekonomik dengesizliğin, ''bölge içi dengesizliklere hatta mahalleler arası dengesizliklere'' kadar ilerlediğini ifade etti. İstanbul'u örnek veren Demirtaş, ''Bağcılar'da oturup hayatı boyunca boğazı görmeyen insanlarımız var ama Şişli'de bir çorap için servet ödeyecek vatandaşlarımız da var'' dedi.

Yoksulluğun çok fazla derinleştiğini, insanların eğitim harcamalarına ancak gelirlerinin yüzde 1'ini ayırabildiğini, sınıf mevcudu 90'a varan okullar olduğunu belirten Demirtaş, ''Bu şartlarda iki dilde eğitim olsa ne olur beş dilde eğitim olsa ne olur?'' diye konuştu.

Türkiye'de her bir bölgenin kendi yerel kaynaklarını, merkezi hükümetin koordinesinde kullanarak ekonomik sorunlarını çözebileceğini iddia eden Demirtaş, bu nedenle demokratik özerklik projesinin işsizliğe de çare olabileceğini öne sürdü.

Demirtaş yerinden yönetim modelinin Türkiye'nin geciktirebileceği bir öneri olmadığını ileri sürdü.

Demirtaş, Genelkurmay Başkanlığı'nın partilerine yönelik olarak bildiri yayımladığında hükümetin ses çıkarmadığını savunarak ''İddia ediyorum, Genelkurmay bildirisi, hükümetin bilgisi ve onayı dahilinde yapılmıştır. Eline geçirdiği vesayeti bile muhaliflerine karşı kullanan bir hükümet anlayışı var'' dedi.

Selahattin Demirtaş, 1993 yılında yayımlanan ''İkinci Cumhuriyet Tartışmaları' adlı bir kitapta, Erdoğan ile yapılmış bir röportaja yer verildiğini belirterek, Erdoğan'ın bu röportajda, ''Kürtlerin ayrı yaşaması istemesi halinde, Osmanlı eyaletler sistemi benzeri bir şey yapılabileceğini'' söylediğini iddia etti.

Demirtaş, ''Kimse çıkıp sana tezgahçı, provokatör, bölücü dememiş, demişse de yanlış yapmış. Çözüm önerisi sunmuşsunuz. Tabii o gün Başbakan değildi. Bugün Başbakan. Bu değişti yalnızca. Yoksa Kürtler aynı Kürtler, Türkiye aynı Türkiye. Değişen, 'Recep Tayyip Erdoğan' başına 'Başbakan' sıfatı geldi'' diye konuştu.

Seçim barajının antidemokratik olduğunu ancak Başbakan Erdoğan'ın, seçim barajını kendilerinin getirmediğini söylediğini belirten Demirtaş, ''(Biz getirmedik, biz kaldırmayız) diye bir anlayış olur mu? O zaman önümüzdeki seçimlerde Kenan Evren'i getirin Başbakan yapın o kaldırsın seçim barajını, çünkü o koydu barajı'' dedi.

Hükümetin özelleştirme politikasını da eleştiren Demirtaş, Erdoğan'ın, ''Ben bu ülkede ameliyata izin vermem'' dediğini anımsatarak, ''Ülkenin çeyreğini satmışsın zaten. Parayla satmışsın. Ameliyat budur işte. Sen ameliyatı yapmışsın, üstelik organları satmışsın'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...