Selahattin Demirtaş: Gizli kapaklı işler yapmıyoruz

Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’la görüşen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Kiminle ne görüşeceğimizi, ne yapacağımızı partimizin politikaları belirler. Gizli kapaklı işler yapmıyoruz” dedi.

Anadolu Ajansı 23.12.2015 - 17:02

Selahattin Demirtaş: Gizli kapaklı işler yapmıyoruz

Moskova'nın Tekstilşiki semtinde Kürt İşadamları Derneği'nin açılısını yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Rusya ziyareti ve Lavrov'la yaptıkları görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ziyaretin, Türkiye Rusya arasındaki gerilim yükseldiği bir döneme denk gelse de uzun süredir planlandığını kaydeden Demirtaş, Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle bu ülkeyle iş yapan insanların ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını ifade etti.

HDP'nin hem Türkiye içinde hem de uluslararası ilişkilerdeki gerilim yanlısı politikalara yönelik eleştirileri olduğunu dile getiren Demirtaş, uygulanan iç ve dış politikanın topluma zarar verdiğini söyledi.

Demirtaş, "Hükümetin yaptığı bir hatanın bu şekilde doğrudan topluma çıkarılmasını da biz doğru bulmuyoruz. Bu konularda da ne yapabiliriz diye buradaki arkadaşlarımızla tartıştık. Dışişleri Bakanı Lavrov'la yaptığımız görüşmede de dile getirdik. Ortada bir kriz var ancak bunun Türkiye-Rusya arasında diplomatik ilişkilerle, diyalogla çözülmesi gerektiğini ifade ettik" diye konuştu.

“GİZLİ KAPAKLI İŞLER YAPMIYORUZ”

Ziyaretin başka yerlere çekilmesi ve partilerine dönük hakaretamiz tutumları kabul etmediklerini belirten Demirtaş, şöyle devam etti:

"Parlamentoda üçüncü büyük grubuz. Kiminle ne görüşeceğimizi, ne yapacağımızı partimizin politikaları belirler. Bunlar da çok açık, şeffaftır. Kiminle görüşüyorsak biz aleni, açık düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Hiçbir zaman gizli kapaklı işler yapmadı HDP. Kamuoyu önünde ifade ettiğimiz düşüncelerimiz ne ise, partimizin programına uygun çözüm önerilerimiz ne ise Amerika'da da Rusya'da da Avrupa'da da Ankara'da da aynı şeyleri söylüyoruz. Birbiri ile çelişen ilkesiz tutumlarımız yok. Rusya'nın uçağının düşürülmesiyle ilgili ilk gün ne söyledikse burada da onu söyledik."

Demirtaş, Türkiye ve Rusya arasındaki diyalog kanallarının açılması için HDP'nin üzerine düşeni yaptığını dile getirdi. Milyonlarca insanı etkileyecek bir krizle karşı karşıya olunduğunu ifade eden Demirtaş, halkın mağdur olmamasının önemli olduğunu vurguladı.

"KÜRT SORUNU İLE İLGİLİ DEĞİL"

Ziyaretinin "Kürt sorunun çözümü" ile ilgili olmadığının altını çizen Demirtaş, "Böyle bir beklentimiz, böyle bir arayışımız yok. Daha çok HDP'nin genel olarak Türkiye'nin demokratikleşmesine dönük siyasi tutumu dünyada ilgi çekiyor, ilgi görüyor. Bu da çok normaldir. Çoğulcu demokrasiyi savunan bir duruş sergileyen partimiz dünyanın her yerinde tabii ki ilgiyle karşılanıyor" ifadesini kullandı.

Demirtaş, Rus yetkililerden Ankara ve Moskova arasında aracı olmaları yönünde bir talep olup olmadığıyla ilgili soruya, "Hayır, bizden doğrudan böyle bir beklenti içerisine girilmedi" cevabını verdi.

Moskova ziyaretinin Türkiye karşıtlığı olarak yorumlanmasının yanlış olacağını ifade eden Demirtaş, hükümete yönelik eleştirilerinde de toplumun yararını gözettiklerini söyledi.

“SURİYE’DE KÜRTLER DE OLMALI”

HDP'nin Suriye'deki krizin çözüme ilişkin de görüşleri olduğunu dile getiren Demirtaş, "Suriye'nin gerçek halkları, kimlikleri, inançları, kendi öz varlıklarıyla yeni Suriye'de mutlaka var olmalıdır. Kürtler de buna dahildir. Tabii ki Suriye'de inkar edilmiş Kürt halkı da artık orada statüsüz yaşayamaz. Bunu herkes görmeli. Dış dünyanın buna karşı duyarsız kalacağına düşünmüyoruz" dedi.

“İLETİŞİM BÜROSU AÇACAĞIZ”

Demirtaş, Rusya'da iletişim bürosu açma hazırlığı içinde olduklarını da dile getirdi.

Rusya hukukunun parti temsilciği açmaya müsaade etmediğini aktaran Demirtaş, "Dolayısıyla başka bir formatta burada bir ilişki bürosu olabilir. Daha çok buradaki insanlarımıza yardım etmek, partimizin buradaki politikalarının görünür, tanınır hale getirmek amacıyla bir çalışmamız olacak" diye konuştu.

Demirtaş, dernek açılışından sonra Moskova'da bir yemeğe katıldı.

Salonda, Öcalan posteri ve YPG'yi simgeleyen flamalar yer alması dikkat çekti.

Sayfa Yükleniyor...