Demirtaş: Görevden alınsınlar

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Samsun’da kapatılan DTP’nin eski lideri Ahmet Türk’e saldırı olayla ilgili olarak Vali ve Emniyet Müdürü’ünün açığa alınmasını istedi.

13.04.2010 - 16:20

Demirtaş: Görevden alınsınlar

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e yönelik saldırıyı değerlendirdi.

Türk’ün Bulanık’ta iki kişinin öldürülmesiyle ilgili davayı izlemek için Samsun’a geldiğini belirten Selahattin Demirtaş, şöyle konuştu: ''Samsun'da atılan yumruk, Sayın Ahmet Türk'e değil, devletin çarpık zihniyetine atılan yumruktur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir katili korumayı, Sayın Ahmet Türk'ü korumaya yeğlemiştir.

Saldırının organize olduğu, saldırganın güvenlik mensuplarından cesaret aldığı son derece açıktır.

Bir Vali, böylesi vahim bir olayda, Sayın İçişleri Bakanı'na bilgi verirken, 'bu olay bireysel bir olaydır' diyebiliyorsa, bu oradaki kamu otoritelerinin bu işi örtmeye meyilli olduğunun işaretidir. Vali'nin derhal açığa alınması lazım. Olayın birinci derecede sorumlusu Samsun Valisi ve Emniyet Müdürüdür.

Karadeniz halkıyla, Kürtleri, Türkleri birbirine düşürecek bir provokasyon hesaplanmışsa, herşeyden önce, halklarımız bu provokasyonu boşa çıkarmalıdır.

Hiç bir ırkçı saldırı, halklarımızın arasına düşmanlık tohumu ekilmesine ve etnik bir çatışmaya doğru götürmesine fırsat yaratamayacaktır.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...