YSK’nın, gerekçesinde “yeni yargı kararlarıyla yapılan değerlendirmeler sonunda” dediği BDP’nin 7 adayından 6’sının seçime girebileceğine dair kararına, partinin eski genel başkanından yorum:

"Kısmen olumlu ama önümüzde sadece YSK’nın koymuş olduğu veto yok. Yaşamın her alanında veto ve yasaklamalarla karşı karşıyayız.

Yaşananların hiçbiri yaşanmayabilirdi. Bunlar bizim arzuladığımız ve tercih ettiğimiz şeyler değil. Seçim döneminde gerginlikten yana değiliz."

"Kararın düzeltilmiş olması ve bir yanlıştan geri dönülmüş olunması kısmen olumludıur ama bunların hiçbiri olmayabilirdi” diyen Demirtaş, “Ve de bedelleri bu kadar ağır olmayabilirdi. Bugün 18 yaşında bir kardeşimizi bu gösterilerde vurulduğu için maalesef toprağa verdik” şeklinde konuştu.

“Bu süre zarfında, kendi iradesine yapılan saldırı karşısında dik duruş gösteren bütün halkımıza şükran ve teşekkürlerimiz sunuyoruz” diyen Demirtaş, destek ve dayanışma içinde olan bütün kesimlere de teşekkür etti.

Yaşananlar bizim arzuladığımız ve tercih ettiğimiz şeyler değil. Seçim döneminde gerginlikten yana değiliz. Demokratik tepkilere müsaade edilmesini, işkencelere ortam sağlanmamasını istiyoruz, talepler de demoratik çerçevede dile getirilmelidir.

YENİ BAŞKAN GEYLANİ
Öte yandan Demirtaş, basının karşısına birlikte çıktığı Hamit Geylani'nin bugünkü parti meclisinde partinin yeni başkanlığına getirildiğini belirtti.