HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: İspatlayın, istifa edelim

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasıyla ilgili olarak, “Belediyeninin tek kuruşunun PKK’ya gittiğini ispatlayın, istifa ederiz” dedi.

20161027_2_19793014_15425959.jpg

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bir grup partiliyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti.

Daha sonra belediyenin karşısındaki caddede toplanan gruba hitap eden Selahattin Demirtaş, iki gündür bölgede internet hizmetinin kesildiğini savundu.

Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Belediye Meclisi üyesi Fırat Anlı'ya bakandan alınan talimatla siyasi bir operasyon yapıldığını öne sürdü.

Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

"Belediye başkanlarımız gerçekten hırsızlık yapıp suç işlemişse öncelikle biz kendi içimizde cezalandırırız.

Diyarbakır’da belediyenin tek bir kuruşunun dağa, bayıra PKK’ya gittiğini ispatlayın, değil Kışanak ve Anlı bizde istifa edeceğiz.

Kimse belediyelerimizi teröre destek verdi diye suçlayamaz bir belediyeyi suçlamak istiyorsanız Ankara ile İstanbul’a bakın bu iki kentin yarısını Gülen cemaatine peşkeş çekmiş onlardır bizler değiliz.

Belediyelerimiz her dönem siyasette barış için çaba gösterdiler, belediyenin imkanlarını barış için seferber ettiler. Kimse belediyelerimizi 'silaha, şiddete ve teröre destek verdi' diye suçlayamaz.

Polis, korucu, asker, gerilla, bebek. kadın, yaşlı hepsi de anne baba evladıdır. Hiç kimsenin canı diğerinden üstün değil. 'Bu evlatlarımızı kurtaralım' diye uğraştık. Siyasetle sonuç alalım istiyoruz. Siyasetin yolunu açmazsanız siz şiddeti kendi elinizle teşvik etmiş olursunuz. Demokratik siyaset bizim için taktik değil, stratejik bir meseledir. Gelecekte de işimiz gücümüz bu olacak. Şiddet olağanüstüdür, normal olan siyaseti büyütmektir.

OHAL uygulaması darbecilere karşı ilan edildi, belediye başkanlarına uygulanamaz. Herkes barışçıl gösteri ve protesto hakkını 81 ilde kullanmalı, partililerimiz her yerde sokakta olmalıdır. Valilik Şemse Allak Parkı'nı açsın, günün belli saatlerinde orada protesto yapılsın. Esnafımıza en küçük zarar gelmesini istemeyiz.

Şiddete provokasyona mahal vermeyin. Bunu 'taktik olsun' diye söylemiyorum, net talimat olarak söylüyorum. Bizler irademize sokakta sahip çıkarız, bunun için şiddete ihtiyacımız yok."

Sayfa Yükleniyor...