Demirtaş: İsrail Roboski’yi sorarsa

Türkiye'nin Hamas'ı desteklemesi nedeniyle Başbakan Erdoğan'ın ateşkes çağrısının etkili olmadığını iddia eden BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “İsrail Başbakanı Netanyahu, 'Roboski'nin hesabını vermeyen bir Başbakan bize niye bu çağrıyı yapıyor' dese ne cevap vereceksiniz?” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.11.2012 - 15:12

Demirtaş: İsrail Roboski’yi sorarsa

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşma yaptı.

Selahattin Demirtaş, açlık grevlerinin ölüm olmadan sonuçlanmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Demirtaş, eylemlere destek verenlere, açlık grevine katılan BDP’li milletvekillerine ve Abdullah Öcalan'a teşekkür etti.

Demirtaş, ''İmralı'da tecrit sürüyor. Umarım önümüzdeki günlerde bu tecrit son bulacak'' dedi.

Açlık grevlerinin sonlandırılmasına kazanan-kaybeden, taviz veren-alan açısından bakılmaması gerektiğini ifade eden Demirtaş, ''Hak ve özgürlüklere yaklaşım bu şekilde olamaz. 'de demokrasinin gelişmesi kimseye kaybettirmez. Hükümetin bu konularda yapacağı pozitif düzenlemeler ileri adım olarak algılanır'' dedi.

''Demokratik ülkelerde açlık grevi olmaz'' diye eylemin eleştirildiğini anlatan Demirtaş, 'de demokratik kanalların açık olmadığını savundu.

Türkiye'de demokratik parlamenter sistemin işlemediğini öne süren Demirtaş, şöyle konuştu:

''Türkiye'de tek partili sistem var hala. Geri kalan partiler, sahnenin dekorudur, 'demokrasicilik' oyununun figüranlarıdır. İktidar gerçek bir demokrasi istiyorsa bütün tıkalı kanalları açmak durumundadır. Bu kanallar açılırsa silahları susturmak kolay olur. AK Parti'nin tek parti hegemonyasına karşı, parlamentoda parmak kaldır, indir seremonisini kim aşabilir? Ancak kamuoyu oluşursa, özgür basın olursa bu sorunlar çözülebilir.”

‘SURİYE KÜRT VE ALEVİ SORUNUNDAN BAĞIMSIZ DEĞİL’
Türkiye uluslararası ve iç hukuku çiğneyerek, Suriye'deki çeteleri desteklediğini öne süren Demirtaş, ''Özgür Suriye Ordusu denilen 40 yamalı bohçanın içinden kopmuş olanlar, ayrılmış olanlar, amacı ne olduğu beli olmayan çeteler Türkiye tarafından desteklenir hale gelmiş'' iddiasında bulundu.

Demirtaş, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun PYD'nin de içinde yer aldığı Kürt Yüksek Konseyi ile resmi görüşme yapmasını istedi. Demirtaş, bu konuda arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Demirtaş, Suriye'deki Kürtler'in tepkisini çekmenin doğru olmadığını savunarak, ''Suriye'de yaşananlar tek başına ele alınamaz, Türkiye'deki Kürt sorunundan, Alevi sorunundan bağımsız ele alınamaz'' dedi.

‘ROBOSKİ’NİN HESABINI SORARSA NE DİYECEKSİNİZ’
İsrail'in saldırılarını kınadıklarını açıklayan Demirtaş, Başbakan Recep Erdoğan'ın iki taraflı ateşkes çağrısının anlamlı olduğunu kaydetti.

Demirtaş, Filistin halkının da çözüm için birlik olması gerektiğini vurgulayarak, ''Hamas ve Fetih hareketleri başta bütün Filistin toplumunun tek vücut olması gerekir. Birlik olmadıkları müddetçe özgür Filistin'i yaratmak mümkün olmayacaktır'' diye konuştu.

Demirtaş, Türkiye'nin Hamas'ı desteklemesi nedeniyle Başbakan Erdoğan'ın ateşkes çağrısının etkili olmadığını öne sürerek, ''Türkiye, Mavi Marmara ile Filistin'de katledilen çocukların hesabını sormalıdır. Ama İsrail Başbakanı Netanyahu dönüp de size, 'Roboski'nin hesabını vermeyen bir Başbakan bize niye bu çağrıyı yapıyor' dese ne cevap vereceksiniz? Siz, içeride güçlendikçe dışarıda güçlü olursunuz. Bu eleştirileri sizi zayıflatmak için değil, güçlendirmek için yapıyoruz'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...