Demirtaş: Kürtler 200 yıldır paramparça

BDP Lideri Demirtaş, "İnşallah bizler bu topraklarda bir daha asla ne kardeş kanının döküldüğünü, ne savaş, ne de çatışma göreceğiz" dedi.

01.02.2014 - 16:00

Demirtaş: Kürtler 200 yıldır paramparça

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hakkari'deki temasları kapsamında Yüksekova ilçesine bağlı Büyükçiftlik beldesine geldi. Belde girişindeki Keremağa köprüsünde partililer tarafından karşılanan Demirtaş, belediye başkanlığını ziyaretinin ardından vatandaşlara hitap etti.

Halkın kendi içindeki ittifakının ve kardeşliğinin her şeyden önemli olduğunu belirten Demirtaş, "Allah'ın izniyle bizler bir arada durdukça, birbirimize güç, destek verdikçe asla bu halkın sırtı yere gelmez" diye konuştu.

Demirtaş, Kürt halkının en büyük eksikliğinin birlik ve beraberlik olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bedirhan bey döneminden bu yana maalesef birliğimizi sağlayamamışız. Neredeyse 200 yıldır Kürtler kendi içinde paramparça, kardeş kardeşe düşman olmuş, köy köye, aşiret aşirete düşman hale getirilmiş. Bu bizim kaderimiz değildir. Bizim bu gidişatı düzeltmemiz lazım. Bu yüzden bütün halkımızın bir arada olması, olmazsa olmazlardandır. Bu ülkeye barışı getireceksek, akan kanı nihai olarak durduracaksak, nihai olarak sorunlarımıza çare bulacaksak onun yolu da kendi aramızda ittifaktan, kendi aramızdaki kardeşlikten geçer.

İnşallah bizler bu topraklarda bir daha asla ne kardeş kanının döküldüğünü, ne savaş, ne de çatışma göreceğiz. Bu birliğimiz, Kürdistan'da kendi anavatanımızda, köylerimizde, şehirlerimizde daha güçlü bir barışın vesilesi olsun istiyoruz."

Demirtaş, Kürt halkının kendi içinde büyük acılar yaşadığını ve bu acıları bir ailenin kendi içinde yaşadığı sorunlar olarak gördüklerini bildirerek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Biz, büyük bir aileyiz ve kendi sorunlarımızı kendi aramızda çözecek kudrete ve iradeye sahibiz. Her yerde isteriz ki ailelerimiz ve halkımız birbiriyle barış ve kardeşlik içinde yaşasın. Çok şükür ki uzun süredir devam eden bu çalışma sonuç vermiştir. Zaten yüreği ve gönlü bizim olanlar, bugün resmi olarak da kendi halkıyla bütünleşmiştir. Halkımız daha fazla güçlenmiştir. Çünkü önemli olan halkımızın birliğidir. Daha önce de buraya gelmiştik ve arkadaşlarımızın sıcaklığını görmüştük. Bu nedenle ayrımız, gayrımız yoktur. Bu topraklarda yaşayan herkes bizim canımız, ciğerimizdir ve hepimiz birbirimizden sorumluyuz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...