Demirtaş: O STK'lar Diyarbakır'ı temsil etmez

BDP lideri Selahattin Demirtaş, referandumda “evet” diyeceklerini açıklayan STK’larının Diyarbakır’ı temsil etmeyeceğini söyledi. Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Galip Ensarioğlu ise “Biz sadece tercih sunduk” dedi.

Haberler 24.08.2010 - 12:15

Güneydoğu’daki bazı sivil toplum kuruluşlarının referandumda “evet” oyu vereceklerini açıklaması BDP’nin tepkisine neden olmuştu.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Galip Ensarioğlu NTV’de karşı karşıya geldi.

Selahattin Demirtaş, şunları söyledi: “Diyarbakır esnafının tamamının ‘evet’ diyeceği şeklinde bir hava yaratıldı. Yapılan açıklama Diyarbakır’ı temsil edemez. Kentin büyük çoğunluğu referandumu boykot edecek. Bunu 13 Eylül’de göreceğiz.

STK’ların sadece kendilerini bağlayacak açıklama yapmaları daha doğru olur. BDP’nin boykot kararının delinmesi gibi bir durum yok. Kurumların başkanları kendileri açıklama yapmışlardır.

AK Parti tabanında da birçok kişi referandumu boykot edecek. Açıklama yapan kuruluşların binlerce üyesi referandumu boykot diyecek. Esnafın büyük çoğunluğu sandığa gitmeyecek.

Bizim kararımız halk tarafından eleştirilen bir karar değil. Kafası karışan CHP ve MHP’nin elit kesimidir.”

ENSARİOĞLU: BİZ SADECE TERCİH SUNDUK
Galip Ensarioğlu ise şöyle konuştu:

“Tartışma ve üslubu tasvip etmiyoruz. Basın üzerinden olan tartışma, bizim de pek hoşumuza gitmedi. Biz 'tüm esnaf böyle oy verecek' demedik. Kendi örgütümüzün genel teamülünü anlattık.

Biz kimsenin hoşuna gitsin ya da zoruna gitsin diye açıklama yapmayız. Biz kendi fikrimizi beyan ediyoruz. 'Tüm üyelerimizin oyunun rengi şudur' deme hakkına sahip değiliz.

BDP’nin kararına karşı ‘evet’ oyu verenler çıkabilir. Bizim kararımıza karşı davranan esnaf da olabilir. Biz halkın önüne bir tercih sunduk, oyu kendisi verecek.“

Sayfa Yükleniyor...