BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, parti il başkanlığında basın mensupları ile yaklaşık 1 saat süren bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

Demirtaş, hem İmralı görüşmeleri, hem müzakere süreci, hem de kamuoyunda merakla beklenen Demokratikleşme Paketi'yle ilgili açıklamalarda bulundu.

BDP Lideri, İmralı'da Abdullah Öcalan'la yaptıkları görüşmede kendilerinin yanı sıra devletten de bir yetkilinin bulunduğunu ifade etti.

'KANDİL İLE DEVLET ARASINDA DİREKT GÖRÜŞME YOK'
Demirtaş, İmralı'da yapılan görüşmelerin kendileri tarafından Kandil'e, o yetkili tarafından da hükümete götürüldüğünü ve devletle Kandil arasında direkt görüşmenin olmadığını söyledi.

'ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA KANDİL'E GİDECEĞİZ'
Önümüzdeki hafta içinde Kandil'e gideceklerini hem bu görüşmelerin ayrıntılarını aktaracaklarını hem de tıkanan süreçle ilgili bazı görüşmelerde bulunacaklarını söyleyen Demirtaş, dönüşte de yine Ankara'da yetkililerle bir görüşme düşüncesi içinde olduklarını kaydetti.

'TAKVİMDE SARKMA OLSA DA MÜZAKERE ZEMİNİ OLUŞTU'
Kendilerine biçilen rolü bu süreçte yerine getirmek için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden BDP lideri, ''Müzakere koşulları var ama şu anda gerçekleşmiş değil. Bir yıldır diyalog süreciyle koşullar oluşturuldu bu bir yıl kayıp sayılmaz artık müzakerelere başlanmalı. Belki takvimde sarkma var ama müzakere zemininin oluştuğunu söyleyebilirim'' dedi.

'ÖCALAN YENİ BİR ROL ALMAK İSTİYOR'
Öcalan'ın süreçte yeni bir rol almak istediğini söyleyen Demirtaş, İmralı'da Öcalan'a saygın bir yaklaşım olduğunu belirtti ve ''Öcalan sürecin önünü açmaya çalışıyor, gerilim yaratmaya çalışmıyor'' diye konuştu.

'Öcalan bir enstrümandır' gibi söylemlerin rahatsız edici olduğuna vurgu yapan Selahattin Demirtaş, süreci sıkıntıya sokacak emniyet ve polis kaynaklı ciddi sıkıntılar olduğunu belirtti.

Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti:

'DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ'NİN İÇERİĞİ BELİRSİZ'
''Çözümün kapısı aralanırsa dağdan inişler de daha kolay olur. Biz artık savaşın tümden bitmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hükümet, Demokratikleşme Paketi'ni süreci düşünerek değil kendi hassasiyetlerini düşünerek hazırlıyor.

Bu doğru değil. Bu bir partinin Adalet ve Kalkınma Partisi'nin paketi haline dönüşmüştür. Paketten bir şey çıkmayacağı aşağı yukarı belli. Paket sürecin kilidi haline gelememiştir. Hazırlanma yöntemi, içeriğinin belirsizliği, geç hazırlanması süreçten kopuk hale getirmiştir paketi.''