Demirtaş: Öcalan’ın heykelini dikeceğiz

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde konuşan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, açlık grevlerinin sona erdirilmesi için kaybedecek 1 saniye bile kalmadığını söyledi. Abdullah Öcalan’ın posterini açanlara yönelik tepkilere yanıt veren Demirtaş, şöyle konuştu: “Öcalan’ın daha heykelini dikeceğiz.”

13.11.2012 - 16:12

Demirtaş: Öcalan’ın heykelini dikeceğiz

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, açlık grevlerine destek vermek için yürüyüş yapmak isteyen BDP'lilere polisin müdahale etmesi sonucunda yaralanan BDP İl Genel Meclis Üyesi Emanet Eneş'i evinde ziyaret etti.

Eneş'e geçmiş olsun dileklerinde bulunan Demirtaş, Derik ilçesinde partililerle bir araya geldikten sonra Kızıltepe ilçesine geçti.

Selahattin Demirtaş, Kızıltepe'deki Özgürlük Meydanı'nda toplanan partililere yönelik konuşma yaptı.

Demirtaş, ''Bazı posterler asıldı diye müdahale ediyorsunuz, copla panzerle, gaz bombalarıyla bu halkı durduramazsınız. Siz bunu daha anlayamadınız mı?'' diye konuştu.

Demirtaş, şunları söyledi:

''Taleplerin kabul edilmesi Türkiye'yi ileri götürecek adımdır. Türkiye'nin hızlı adımları atması gerekir. Kaybedecek bir saniye bile kalmadı. Erdoğan'ın Kürtlerin taleplerini yerine getirmeyi gurur meselesi yapıyor. Bu gururdan vazgeçmesi gerekir.

Erdoğan iyi bilmelidir ki, açlık grevine girenler şov yapmıyor. Daha önceki yıllarda Kemal Pirler, Hayriler, Mazlumlar da mı şov yapıyorlardı. Barış için açlık grevleri için müzakereler derhal yapılmalıdır. Talepler bir an önce yerine getirilmelidir.''

'ÖCALAN'IN HEYKELİNİ DİKECEĞİZ'
“Kürtlerin katili” dediği Kenan Evren'in heykellerine ses çıkarmayanlara tepki gösteren Demirtaş, “Öcalan'ın posterini Kürdistan'da asmayacaklar da nerede asacaklar? Daha heykelini dikeceğiz. Bunu kafanıza yazın" dedi.

AÇIKLAMA SONRASINDA GERGİNLİK
Öte yandan Selahattin Demirtaş'ın konuşmasının ardından, meydanda bekleyen grup ve polis arasında arbede yaşandı. Polis, gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

Sokak aralarına dağılan grubun, taşlı saldırıda bulunduğu iş yerlerinde maddi hasar oluştuğu görüldü.

'ANADİLDE SAVUNMA TASARISINI KÜÇÜMSEYEMEYİZ'
Ardından Nusaybin'deki Mitanni Kültür Merkezi'nde bir konuşma yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, anadilde savunmayla ilgili yasa tasarısına değindi.

Tasarının bugün komisyona gelmesi ve birkaç gün içerisinde de çıkmasını beklediklerini söyleyen Demirtaş, "Bu Önemli bir adımdır. Bunu küçümseyemeyiz, yok sayamayız'' dedi.

Demirtaş, ''Şimdi 63 gündür arkadaşlarımız içeride direniyor. Üç tane talepleri var. Biri Sayın Öcalan ile müzakere, Sayın Öcalan'ın sağlık, güvenlik koşularının oluşturulması. Bir diğeri anadilde eğitim, bir diğeri anadilde savunmadır. Dün gece yarısından sonra anadilde savunmayla ilgili yasa tasarısı meclise ulaştı. Bugün komisyona gelmesi, birkaç gün içerisinde de yasanın çıkmasını bekliyoruz. Bu önemli bir adımdır. Bunu küçümseyemeyiz, yok sayamayız" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...