Selahattin Demirtaş: Onlar ülkenin vicdanı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayınladığı bildiriye ilişkin, "Bildiriyi imzalayan akademisyenlerin, aydınların, ülkenin vicdanı olduğunu düşünüyorum" dedi.

Anadolu Ajansı 13.01.2016 - 12:29

Selahattin Demirtaş: Onlar ülkenin vicdanı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin genel merkezinde gerçekleştirilecek MYK toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Selahattin Demirtaş, bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın akademisyenlerin bildirisine gösterdiği tepkiyi değerlendirdi.

Demirtaş, "Kendisinin üniversite hayatı nasıldır, bunu Türkiye bilmiyor. Biz ülkemizin Cumhurbaşkanı'nın üniversite hayatını çok merak ediyoruz. Üniversite arkadaşlarını hiç görmedik. Tam olarak üniversiteyi bitirmiş midir, ondan da emin değiliz" dedi.

"AYDIN VİCDANI TAŞIYORLAR"

Barış istemenin, bu ülkede kan akmasın demenin kötü olmadığını vurgulayan Demirtaş, şöyle devam etti:

"Daha bir yıl öncesine kadar 'Baldıran zehri içeriz, kellemizi koyduk bu işe' dediği Çözüm Süreci'nin ana sloganıydı. İnsanlar barış istemekten korkmasınlar. Üniversiteler de akademi dünyasının arkasında durabilmeli, talimat almadıklarını, talimatla çalışmadıklarını gösterebilmelidir. Akademi dünyası özgür olmalıdır, ne Cumhurbaşkanı'ndan ne YÖK'ten ne de başka bir yerden emir, talimat alarak çalışamazlar. Deklarasyonu yayınlayan akademisyenlerin, aydınların, ülkenin vicdanı olduğunu düşünüyorum.

Ülkede kan akarken, sivil, asker, polis, PKK'lı, kadın, çocuk yaşamını yitirirken, sessiz kalmaları veya bu işe duyarsız kalmaları tam olarak müsvedde olduklarını gösterirdi. Duyarlılıkları, insan olduklarını ve aydın vicdanını taşıdıklarını ortaya koyuyor."

DTP KARARINA YORUM

AİHM'in kararıyla ilgili de konuşan Demirtaş, DTP ve ondan önceki partilerin kapatılmasının tamamen hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Her dönemde Türkiye'nin bu tür riskleri göze aldığını belirten Demirtaş, "Türkiye hiçbir zaman parti kapatmalarda kanuna uygun, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun kararlar almamıştı zaten" dedi.

"AİHM'E YENİDEN BAŞVURACAĞIZ"

Selahattin Demirtaş, sokağa çıkma yasaklarına ilişkin karara dair ise mahkemenin tedbir kararını reddettiğini, esasa girdiği takdirde ihlal kararı çıkacağından emin olduklarını savundu.

Arkadaşlarının bu son karara karşı neler yapılacağını değerlendirdiklerini bildiren Demirtaş, AİHM'e tekrar başvuruda bulunacaklarına dikkati çekti.

BAŞKAN ADAYI HENÜZ YOK

HDP kongresiyle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Demirtaş, henüz başka bir adayın olmadığına işaret ederek, "Birazdan Merkez Yürütme Kurulu ve Kongre Kurulu toplantımızı gerçekleştireceğiz. Hazırlıklarımız, çalışmalarımız olanca hızıyla devam ediyor. Bir sorun yok" diye yanıtladı.

“BÖYLE SAÇMALIK MI OLUR”

Demirtaş, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın, HDP'li belediyelerin devlete verilmesiyle ilgili açıklamasına ilişkin soruya, HDP'li belediyeleri HDP'nin elinden almanın yolunun seçim olduğu belirterek, şunları kaydetti:

"Kendilerine güveniyorlarsa erken seçim yapalım AKP mi kazanıyor, HDP mi kazanıyor tekrar görelim. Seçimle işbaşına gelmiş bir belediye devlete verilir mi ya da oradan alınıp başka bir yere verilir mi? Böyle saçmalık mı olur. Belediyelerde bir suç iddianız varsa ki müfettişler gece gündüz inceliyor bir şey bulamıyorlar, bulamazlar da zaten.

Biz kendimize güveniyoruz. Bin defa da seçim olsa seçime gireriz ama seçilmiş belediyeleri kayyuma ya da devlete devretme gibi bir şey yoktur."

Sayfa Yükleniyor...