Demirtaş: Provokasyona gelmeyeceğiz

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "HDP'ye yönelik saldırıların kimler eliyle yapıldığını biz biliyoruz. Provokasyona gelmeyeceğiz, onların oyunlarına, tezgahlarına düşmeyeceğiz" dedi.

Anadolu Ajansı 08.03.2014 - 01:32

Demirtaş: Provokasyona gelmeyeceğiz

Partisince Hani ilçesinde düzenlenen mitingin ardından Lice ilçesine geçen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, buradaki mitingde yaptığı konuşmada, Lice'de yaşayanların yüzde 70'inin işsiz olduğunu savunarak, bunun bir kader olmadığını söyledi.

Lice'ye yapılan askeri harcamaların, Lice'ye ayrılan yıllık bütçeden daha fazla olduğunu ileri süren Demirtaş, "Buna ne gerek var  Niye bu kadar askeri burada topluyorsunuz. Bütün bu politikaların değişmesi için 30 Mart'ta daha ciddi sonuçlar almamız lazım. Lice'nin ihtiyacı olan şey tank taburu, karakol değildir" diye konuştu. Demirtaş, Lice'ye ekonomik yatırımlar yapacaklarını ve ilçeye yapılan tüm askeri yatırımların kaldırılması için talepte bulunacaklarını ifade ederek, şöyle dedi: "Barış sürecini kalıcı hale getirmek istiyorsak bu kadar askeri yatırımın da yapılmaması lazım, bu kadar askeri karargahın burada olmaması lazım. Gençlerimiz dağdan inecekse, cezaevleri, zindanlar boşalacaksa bunun hazırlığını hep birlikte yapmamız lazım. Hırsızlık yapanlar iki ay içeride kalmazken, bu halkın evlatları 20-25 yıldır içeride yatıyorlar. Halen binlerce arkadaşımız içeride esir tutuluyor. Kalıcı barış diyorsa, bunların hepsinin çözülmesi lazım."

'PROVOKASYONLARA DİKKAT EDİN'
Seçim çalışmaları sırasında meydana gelebilecek provokasyonlara karşı dikkatli olunmasını isteyen Demirtaş, "Lice'de seçim çalışmaları yürütürken provokasyonlara dikkat edin. Bizim burada seçimi kaybetme gibi bir derdimiz yok" ifadelerini kullandı. Demirtaş, şunları kaydetti: "Birileri ısrarla Lice üzerinden kendini gündeme getirmek isteyebilir. Bunlara karşı dikkatli olun. Bayrak asacak adamları yoksa, siz yardımcı olun, bayraklarını asın. Bugün batıda Aksaray'da, Edirne'de, Urla'da İzmir'de partimize, HDP'ye yönelik saldırıların kimler eliyle yapıldığını biz biliyoruz. Provokasyona gelmeyeceğiz, onların oyunlarına, tezgahlarına düşmeyeceğiz."

Mitinge katılan BDP Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak da bir konuşma yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...