HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Suriye Kürdistan bölgesinden, Rojava'dan bu tarafa, PYD tarafından bir taş atıldı mı? Yok. Kimse iddia edemez" dedi.

Partisinin,TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Demirtaş, Ankara'da 29 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına değindi.

"Ankara'da patlayan bomba da Sur'da, Cizre'de, Suruç'ta Ankara Garı'nda, Sultanahmet'te patlayan bomba da aynı siyasi anlayışın sonucudur" diyen Demirtaş, AKP bunun siyasi sorumlusudur. Peki bunlara hiçbir soru soramayacak mıyız?" diye konuştu.

Demirtaş şöyle devam etti:

"Sizin faşizan anlayışınız bu ülkenin düşmanıdır. Bütün acılarda ortaklaşalım dedik. Parlamentoda imzalamamışız. İçine Sur'u, Suruç, Sultanahmet'i yazalım, hepsine beraber karşı çıkalım dedik. İmzalamadılar. Bizi bir ara flu gören parti var ya sağımızdaydı sonra solumuza geçti. İsmini söylemeye gerek yok. Hani bizimle hiçbir şey yapmazdınız.Biz niye MHP'nin hazırladığı belgeye imza atıyormuşuz. Mecbur muyuz?

Ankara'da katliam sonrasında yaşananlara bir bakın. Daha cenazeler yerde, parçalanmış insanlar var. Saray'dan ve Başbakanlıktan bir anda 'PYD yaptı' demeye başladılar. Ya bir durun cenazeleri kaldıralım. Suriye Kürdistan bölgesinden, Rojava'dan bu tarafa, PYD tarafından bir taş atıldı mı? Yok. Kimse iddia edemez."

"AKP IŞİD'İN SİYASİ UZANTISI"

Demirtaş, hükümetin IŞİD'e karşı mücadele vermediğini savunarak, "AKP, IŞİD'in siyasi uzantısıdır" iddiasında bulundu.

Selahattin Demirtaş, AK Parti'nin, karşısında düşman yoksa siyaset yapamaz hale geldiğini, pozitif siyasetin bittiğini, AK Parti'nin toplumu sürekli bir düşman varmış gibi korkuttuğunu ileri sürdü.

Demirtaş, "Silahların susması tek başına barış değildir. Barış dediğimiz şey, herkesin birbiri ile çatışma potansiyelinin ortadan kalktığıdır. Siz bir yerde sorunu çözmeden, çatışmayı sonlandırmışsanız, orada barış olmuş değildir. Çatışma tehdidi var demektir" diye konuştu.

Demirtaş, hükümetin Suriye'de yanlış strateji izlemesinden dolayı Türkiye'nin, bataklığın ortasına çekildiğini, buradan çıkışın ise HDP ile olabileceğini savundu.

"BİR DOĞAL ORMAN KAÇ YILDA OLUŞUYOR"

Artvin Cerattepe'de yapılması planlanan madencilik faaliyetleri protestosuna değinen Demirtaş, referandum yapılması gerektiğini söyledi.Demirtaş, "50 bin ağaç kesilecek. Başbakan, yerine daha fazlasının dikileceğini söylüyor. Odun ve su işleri bakanı da bunu söylüyor. Kaç yılda bir doğal orman oluşuyor " ifadesini kullandı.