Selahattin Demirtaş Reuters'a konuştu

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan kendisine yönelik eleştirilere yanıt geldi. Demirtaş, Cumhurbaşkanı'nın "Fırsat bulsa dağa çıkar" sözlerine, "Dağa çıkmak kolay, biz zor olanı seçtik" karşılığını verdi.

Haberler - NTV Haber 31.07.2015 - 00:13

Selahattin Demirtaş Reuters'a konuştu

Reuters'a konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türk hükümetinin silah bırakma çağrısının tek taraflı ve gerçekleşmesinin imkansız olduğunu söyledi

Hükümetin karşılıklı olarak savaş haline son verilmesi çağrısı yapması gerektiğini belirten Demirtaş, PKK'nın da buna olumlu yanıt vermesini istedi.

Demirtaş, 'nin son operasyonlardaki amacının IŞİD ile savaş değil, Suriye'de Kürt toprak birliğinin sağlanmasının engellenmesi olduğunu ileri sürdü.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, AK Parti'nin 7 Haziran seçimlerinde çoğunluğu kaybetmesinin ardından intikam amacıyla ülkeyi çatışmaya sürüklediğini de öne sürdü.

''ÇÖZÜM SÜRECİ ZAMAN ZAMAN TIKANABİLİR''

Selahattin Demirtaş, çözüm sürecine yönelik değerlendirmelerde bulurken, "Çözüm süreci zaman zaman duraksamalar, gerilemeler ve gerilimlerle tıkanabilir ama biz şu anda içinde bulunulan vahim durumun sürecin bittiği gibi yorumlanmaması gerektiği kanaatindeyiz. Bir an önce çatışmasızlık hali sağlanmalı ve yeniden müzakerelere dönebilmenin güven koşulları yaratılmalı" dedi.

"DAĞA ÇIKMAK KOLAY BİZ ZOR OLANI SEÇTİK"

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş Fransız ajansı AFP’ye verdiği mülakatta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin gezisinde kendisi için yaptığı, “Abisi dağda yetişmiş biridir halen de dağda. Kendisi de fırsatı bulunca oraya koşar” açıklamasına yanıt verdi. Demirtaş, “Dağa gitmek hiç zor değil. Burada seninle yüz yüze mücadele etmek daha zor ve biz zor olanı seçtik” dedi.

Sayfa Yükleniyor...