Eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK'nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK ile ilgili davanın duruşmasını izledikten sonra Diyarbakır Adliyesi bitişiğindeki Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan gruba hitaben konuşma yaptı.

Demirtaş, tutuklu arkadaşlarının anadilde savunma yapmalarına izin verilmemesine tepki göstererek, ''Mücadele edeceğiz ve kazanacağız'' dedi. Seçim barajı uygulamasına rağmen bağımsız adaylarla halkın huzuruna çıkmayı kararlaştırdıklarını, seçimde destekleyecekleri 64 bağımsız adayı açıkladıklarını anımsatan Demirtaş, ''Hepsinin yüreğine korku salmış olacak ki bugün bizi engellemeye çalışıyorlar. Herkes iyi biliyor ki haklının ve mazlumun yanında olan, ezilenin yanında olan bir tek kişi dahi olsa onların maskesi düşecektir. Bunun engellemeye çalışıyorlar'' diye konuştu.

''Önümüzdeki birkaç günü kritik günler olarak değerlendiriyoruz'' diyen Demirtaş, YSK'nın bu kararını gözden geçirmesi için fırsatının bulunduğunu savundu.

Tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Önümüzdeki birkaç gün halkımız, her yerde demokratik tepkilerini göstermelidir. Gün evde oturma günü değildir. Masa başındaki hesaplar, özgürlük meydanlarında çözülmelidir. Biz de arkadaşlarımızla birlikte halk toplantılarıyla size son bir defa soracağız. Sizlerin de görüşünüzü alacağız. Eğer bize yaklaşım bu şekilde devam ederse 'bu seçimlere girelim mi girmeyelim mi' diye soracağız. Halkla birlikte kararımızı vereceğiz. Halkımız sonuna kadar demokratik çözümden yana tavrının göstermelidir.

Eğer bir şeyin adına seçim denilecekse ortada alternatifler olmalıdır. Alternatifi teke indirirseniz sadece AKP'li adaylar kalırsa onun adı seçim olmaz. Sonucu önceden belli bir şeye kimse 'seçim' diyemez. Kimse orada sandık koyup 'gelin seçim yapın' diyemez. Halk buna da aldanmaz. Böyle bir seçimi de kimse yapamaz.''

Konuşmada, Gültan Kışanak, Altan Tan, Bengi Yıldız, Ayla Akat Ata, Altan Tan da yer aldı.

'AK PARTİ ADAYLARI SEÇİMEN ÇEKİLİN'
Eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK ile ilgili davanın duruşmasını izlemek üzere geldiği Diyarbakır Adliyesi'nde gazetecilere Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) veto kararını değerlendirdi.

Gazetecilerin ''YSK'nın iptal kararının ardından seçime girip girmeme konusunda net bir tavır var mı?'' sorusu üzerine Demirtaş, konuyla ilgili toplantılarının sürdüğünü, partisinin kendi içinde bir değerlendirme yapacağını söyledi.

Bugüne kadar seçime hazırlandıklarını, bundan sonra da arkadaşlarıyla görüş alışverişinde bulunacaklarını dile getiren Demirtaş, şöyle konuştu:

''Değerlendirmelerden sonra seçime girip girmeme kararımızı vereceğiz. Ama şu çağrıyı yapmak istiyorum. Bölgedeki diğer partilerin adayları eğer gerçekten demokrasiden yana onurlu bir duruşa sahiplerse kendileri istifa etsinler, aday olmasınlar. Bu seçimin olmayacağını, yapılamayacağını bilmeleri gerekir. Ortada bir seçim yoktur. Bu haliyle kimse seçimden söz edemez. Seçim olabilmesi için halkın önünde alternatiflerin olması lazım. Tek seçenek varsa seçim olmaz.

Özellikle AKP adaylarına sesleniyoruz; seçimlerden çekilin. Sizler de o oyuna alet olmayın, istifa edin ve 'Biz de aday olmayacağız' deyin. Bu durumda elbetteki bazı şeyler değişecektir. Sayın Başbakan parlamentonun toplanması için derhal açıklama yapmalıdır. Yüzde 10 seçim barajı ve seçimin ertelenmesi dahil olmak üzere bütün bu konuları gündeme almalıdır. Herkesin demokratik olarak sokak ve meydanlarda tepkilerini gösterme hakkı vardır. Halkımız bunu sonuna kadar kullanmalıdır. Bu kritik günlerde çok dik bir duruşun olması lazım. Biz bütün halkımızı bu taleplerimiz etrafından alan ve meydanlarda olmaya çağırıyoruz.''

YSK, BDP'nin desteklediği 7 bağımsız adayın adaylığını veto etmişti.