Demirtaş: Şehitlerimizin önünde eğiliyorum

Selahattin Demirtaş Hakkari’de, “Eğer bugün bu topraklarda onurluca kendi topraklarımızda sloganlarımızı kendi dilimizle burada yapıyorsak başta şehitlerimiz olmak üzere halkın direnişi sayesindedir” dedi.

09.05.2011 - 11:59

Bağımsız milletvekili adayları Selahattin Demirtaş ve Adil Kurt, BDP'li Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, İl Başkanı Orhan Koparan ile birlikte Hakkari-Çukurca karayolunda bulunan köyleri ziyaret etti.

Demirtaş'ın ilk durağı Ceylanlı köyü oldu. Demirtaş bu köyde oturanları sorunlarını dinleyip not aldı. Demirtaş'ın ikinci durağı Olgunlar Köyü oldu. Demirtaş, burada bir düğününe katıldı ve halay çekti.

Demirtaş'ın son olarak da 10 gün önce sel felaketi görülen Taşbaşı Köyü'e gitti. Köy meydanında toplanan yaklaşık 1000 kişi tarafından karşılanan Demirtaş, meydanda yaptığı konuşmada, Kürtler'in kendi ana dillerini konuşmaktan ve kendi kendilerini yönetmek için demokratik özerklik projesinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Demirtaş, şöyle dedi: "Kendi köyünüzde, kendi anavatanınızda size köle, esir muamelesi yapanlara karşı büyük bir direniş gösterdiniz. Kendi onurlu geleceğiniz, özgürlüğünüz için ne bedel ödemesi gerekiyorsa ödediniz. Bu coğrafyada, bu topraklarda zulme karşı direnmiş olan halkımızı saygıyla selamlıyorum.

Eğer bugün bu topraklarda onurluca kendi topraklarımızda sloganlarımızı kendi dilimizle burada yapıyorsak başta şehitlerimiz olmak üzere halkın direnişi sayesindedir. Bu nedenle bu mücadelede bedenlerini ortaya koymuş bütün şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Kendi ana dilimizle kendi topraklarımızda yaşayacağız. Bundan hiç kimse vazgeçmez.

Onuru olan hiç bir halk kendi dilinden, kültüründen vazgeçmez. Şimdi şu okulda Kürtçe eğitim yapmak bu köye zarar verir mi? Biz diyoruz ki Türkçe tamam. Ama bırakın kendi ana dilimizle eğitim yapalım. Şuradaki köy okulunda buradaki vatandaşlar kendi ana dilinde eğitim yapamıyorsa bu hükümetin, Sayın Erdoğan'ın ayıbıdır.

Ana dilimizle eğitim yapacağız, kendi kendimizi de yöneteceğiz, işsizlik, açlık, yoklsulluk bütün bunları kendi gücümüzle, halkın gücüyle çözeceğiz. Celemerg'de (Hakkari) tek bir oyun AKP'ye gitmemesi için gece- gündüz çalışacağız. Biz Colemerge Milletvekili olmaya değil, halkın hizmetkârı olmaya geldik."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...