Demirtaş: Silahlı mücadelenin yüzde 99’u bitti

Abdullah Öcalan’ın “silahlar sussun, PKK sınırdışına çıksın” şeklindeki mesajının okunduğu Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarının ardından açıklama yapan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “Kürt sorunundan kaynaklı silahlı mücadelenin yüzde 99’u bitti” dedi.

22.03.2013 - 15:22

Demirtaş: Silahlı mücadelenin yüzde 99’u bitti

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BDP Eşbaşkanı Demirtaş, kutlamalar sırasında okunan Abdullah Öcalan'ın mesajıyla ilgili olarak "Çok net, çok kararlı bir çağrı, geri dönüşümü olmayan bir çağrı" diye konuştu.

Demokratik reform tedbirleriyle silahın gündemden düşeceğini ifade eden Selahattin Demirtaş, "Kürt sorunundan kaynaklı silahlı mücadelenin yüzde 99’u bitti. Yüzde 1'i hükümete kaldı” dedi.

Demirtaş, yasa çıkarılması halinde PKK üyelerinin sınırdışına çıkmasının Ağustos ayında biteceğini dile getirdi.

Çekilmeyle ilgili olarak komisyon kurulmasını isteyen Demirtaş, “Silahlı güçlerin ülkeden çıkışıyla ilgili iki komisyon oluşturulmalı. Bu komisyonlardan biri resmi, diğeri sivil olmalıdır” diye konuştu.

Selahattin Demirtaş, “Kürt inkarı bitti, kimlik kazanıldı” dedi.

'TÜRK BAYRAĞIYLA İLGİLİ SORUNUMUZ YOK'
Demirtaş, kutlamalarda Türk bayrağının olmamasına yönelik eleştirileri ise “Bizim Türk bayrağıyla ilgili bir sorunumuz yok. Türk bayrağı bu ülkede yaşayan herkesin bayrağıdır. Ancak bayrak dayatması yapanların niyetinin iyi olmadığını düşünüyorum. Irkçı çevrelerin yaptığı dayatma, bayrak önünde diz çöktürme anlayışıdır. Kürtler bundan rahatsız. Türkiye Cumhuriyeti devletinin bayrağından rahatsız değiliz” şeklinde yanıtladı.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 4. heyetin de İmralı'ya gitmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

ÖCALAN'DAN TARİHİ ÇAĞRI
Yüz binlerce kişinin katıldığı Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan’ın mesajı okunmuştu.

Mesajında “silahlar sussun” diyen Öcalan, PKK’ya “Sınırdışına çekilin” çağrısı yapmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...