Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Ermenistan ile imzalanan protokollere ilişkin yaptığı açıklamaların ardından söz alan DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Türk-Ermeni ilişkilerinde 100 yıllık bir sorun bulunduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasına ''Suya sabuna dokunmayan ve protokolle sınırlı'' eleştirisini yönelten Demirtaş, tarih kitaplarında Ermeni saldırıları abartılırken, ''Bu halka yönelik saldırılara'' hiç yer verilmediğini söyledi.

“Açık konuş'' diye laf atılması üzerine Demirtaş, ''Açık konuşuyorum, Ermeni halkına yönelik katliamlara tarih kitaplarında yer verilmemiştir'' dedi.

''Ermeni dölü'', ''Ermeni uşağı'' gibi hakaretlerle bir halkın aşağılandığını savunan Demirtaş, ''Öyle ki Sayın Cumhurbaşkanının ailesinde Ermeni bulunduğu bile iddia edilmişti'' diyerek sözlerine devam etti.

Tarih kitaplarının ayıklanarak ''ortak barış dili'' oluşturulmasını öneren Demirtaş, yaşanan trajedilerin bağımsız bir komisyonca araştırılmasını ve ortaya çıkacak sonuçtan sonra da halkların açıkça üzüntülerini dile getirmelerini istedi.

Türkiye'nin, Osmanlı döneminde yaşanan acı olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirme cesaretini göstermesi gerektiğini anlatan Demirtaş, Hrant Dink cinayetinin yeterince araştırılmadığını ve Aram Tigran'ın Diyarbakır'a defnedilme isteğinin de sırf etnik kimliği yüzünden kabul edilmediğini iddia etti.

Demirtaş, Türkiye'nin iç ve sorunlarının diyalogla, barış yoluyla çözümüne her zaman destek vereceklerini söyledi.