BDP ve Demokratik Toplum Kongresi’nin bir araya geldiği toplantıda geçen haftalarda Diyarbakır'da yapılan ‘Birlik ve Çözüm Konferansı’nın sonuçları tartışıldı.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, toplantının ardından gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çözüm sürecine değinen Demirtaş, “Türkiyede’ki 15-20 günlük gelişmeler sürecin biraz enfeksiyon kapmasına sebep oldu” dedi.

Sürecin etkilenmesine rağmen sıkıntıların aşılabileceğine işaret eden Demirtaş, şunları kaydetti:

“Sürecin ilerlemesi konusunda sıkıntılar çıktı doğrusu fakat bu süreç bitti anlamına gelmiyor hiçbir zaman ama zorlandı. Hükümetin demokratik siyasete destek konusunda güçlü mesajların verilmemesi döneminde bu sıkıntılar yaşandı. Ama, bunlar aşılacak. 2'inci aşamaya geçildi. Hükümet geniş tavır ortaya koymalı. Demokratikleşme adımı açtıkça, sürecin doğru işlemesi açısından politik olarak desteklemeye devam edeceğiz."

'ÖCALAN'IN HÜCRESİ DEĞİŞMELİ'
İmralı'da Abdullah Öcalan'ın yerinin değiştirilip değiştirilmemesi ve yanına yeni mahkum gönderilip gönderilmeyeceği ile ilgili bir soru üzerine Demirtaş, "Yerininin iyileşmesinden çok eskiden kaldığı yer, maalesef son birkaç yıldır kaldığı yerden çıkarılıp dar hücreye konulmuştu. İç hukuk gereği ancak tecrit cezası alanlar dar yerde kalır. Süreç ve hukuk gereği asılında kaldığı yere geçmesi gerekir. Hükümetin ve Adalet Bakanı'nın pozitif bakacağına inanıyorum. Türkiye'nin her cezaevine mahkum sevki ve nakil nasıl yapılıyorsa İmralı Cezaevi'ne de olabilir. Ama somut bir gelişme söz konusu değildir" dedi.