Demirtaş: Türkiye'yi Meclis'e taşıyacağız

BDP lideri Demirtaş destekleyecekleri bağımsız adaylarla Türkiye'nin prototipini Meclis'e taşımak istediklerini açıkladı.

05.04.2011 - 16:59

BDP Genel Başkanı Selahattin Demitaş NTV'de seçime ilişkin soruları yanıtladı.

Demirtaş seçim barajı, üzerlerindeki baskı ve hapisteki arkadaşları nedeniyle bağımsız adayları destekleme kararı aldıklarını açıkladı.

Selahattin Demirtaş bir demokratik blok oluşturduklarını belirterek, "Dinci ve milliyetçi cephelere karşı biz de buradayız demek için ortak ses olacağız. Diğer yandan hangi bağımsız adayların destekleneceği için çalışmalarımız bitmek üzere.

Örgütlü olarak, BDP olarak güçlü olduğumuz 11 ilde ön seçim yaptık. Oradan çıkan sonuçları komisyonumuz dikkate aldı, diğer illerde aday temsil sistemi izledik. Ayrıca 10-12 kadın adayın seçileceği yerlerden desteklenmesi için uğraştık" dedi.

Meclis'e daha önce hiç girmemiş Süryanilerden bir temsilciyi Meclis'e sokmak istediklerini anlatan Demirtaş, Türkiye'deki çeşitli kesimlerden, azınlıklardan, düşünürlerden oluşan bir adayları çalışması yaptıklarını ifade etti.

Bu seçimde şu an Meclis'te olan 7-8 arkadaşlarının milletvekili olamayacağını söyleyen Demirtaş, "Biz 35 kişilik bir grup oluşturmayı umuyoruz. Eski dönemde başka partilerde ya da bizim partimizde milletvekilliği yapmış arkadaşlarımızın da başvurularını değerlendiriyoruz. Genç ve deneyimli bir grup kurmak isteğindeyiz" dedi.

Demirtaş sözlerini, "Cezaevinde bulunan arkadaşlarımızın, dışarıda bulunan arkadaşlarımızdan hiçbir farkı yoktur. Cezaevinden başvuruları da inceliyoruz. Komisyonumuz bütün önerileri değerlendiriyor. Bütün adayları destekleme olanağımız olmayacak, baraj sorunu olmasa belki hepsini destekleyeceğiz. Ancak şu an bu mümkün değil. Cuma günü bütün bunları kamuoyu ile paylaşma olanağı bulacağız" diyerek bitirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...