Selahattin Demirtaş: Tutuklama değil, rehin alma

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve Ayla Akat Ata tutuklanmasıyla ilgili olarak, “Bu tutuklama değil; bir kaçırılma, rehin almadır" diye konuştu.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.10.2016 - 13:13

Selahattin Demirtaş: Tutuklama değil, rehin alma

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, parti genel merkezinde Sergei Stanishev başkanlığındaki Avrupa Sosyalistleri Partisi heyeti ile bir araya geldi.

Demirtaş ve Stanishev, yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Heyetin Diyarbakır'ı ziyaret ettiğini belirten Demirtaş, 'deki gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Stanishev ise bu yıl Türkiye'ye üçüncü ziyaretini yaptığını ifade etti.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, DBP'li Meclis Üyesi Fırat Anlı ile eski BDP Milletvekili Ayla Akat Ata ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın tutuklanması ve Cumhuriyet gazetesine yapılan baskını değerlendirdi.

Demirtaş, "Tutuklanmaları diye bir şey söz konusu değil. Buna tutuklama derseniz sanki orada bir yargısal mekanizma işliyor ve yargı bir karar vermiş gibi kabul ederiz. Tutuklama hukuki bir kavramdır, orada hukuk falan yok. Bu bir kaçırılmadır, rehin almadır" dedi.

"Ortada adil bir yargılama olmadığını, olsaydı arkadaşlarının aklanacağını düşünebileceklerini" öne süren Demirtaş, bunun siyasi bir operasyon olduğunu savundu.

Demirtaş, Cumhuriyet gazetesine yönelik baskının da bu operasyonun bir parçası olduğunu iddia etti.

Demirtaş, "Dünya beşten büyüktür, katılıyorum ama Türkiye de Erdoğan'dan büyüktür, AKP'den büyüktür bunu unutmasın" ifadesini kullandı.

Selahattin Demirtaş, bir başka soru üzerine partisinin "en kötü yerde oy oranının yüzde 11,5 olduğunu" ileri sürerek, gelecek seçimde bunun yüzde 15-20'lere çıkacağını bildirdi.

Demirtaş, seçime yine "parti" olarak gireceklerini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...