Demirtaş ve Buldan İmralı'ya gitti

Ada'ya giden 8'inci BDP heyeti, Öcalan ile çözüm sürecinde gelinen aşamayı değerlendirdi ve bir açıklama yapıldı.

21.07.2013 - 11:31

Demirtaş ve Buldan İmralı'ya gitti

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan, İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan'la görüştü.

Demirtaş ve Buldan'ın sabah saatlerinde gerçekleştirdiği görüşmenin ardından BDP genel merkezinden açıklama yapıldı.

Açıklamada, terör örgütü elebaşı Öcalan'ın kamuoyuna iletilmesini istediği mesaja yer verildi.

Mesajda, "Başlatmış olduğumuz süreç bütün ağırlığıyla, ciddiyetiyle, derinliğiyle devam ediyor" ifadesine yer verilerek, devlet heyetiyle yapılan görüşmeler, diyaloglar ve aynı zamanda çözüme dair yoğunlaşmaların da sürdüğü belirtildi.

Mesajda, şunlar kaydedildi:
"Çözüm sürecine daha fazla katkıda bulunmak istiyorum. Ancak maalesef ki, buradaki olanaklar son derece kısıtlıdır. Kendimi daha fazla katma isteğimi bu nedenle hayata geçirip yansıtamıyorum. Kendimi daha fazla ifade etme imkanlarının yaratılması konusunda hükümet somut adımlar atmalıdır.

İmkanların kısıtlı olmasından rahatsızlık duyduğumu belirtmek isterim. Türkiye'nin etrafında bu kadar yangın varken, çözüm konusunda rolümü oynayabileceğim koşulların yaratılması elbette olağan bir durum olmalıdır.

Aslında İmralı'da bir basın buluşmasıyla kamuoyunu doğrudan bilgilendirme imkanım olursa sürecin sağlıklı ilerlemesi hususunda ciddi katkılarım olabilir. Hükümetin bu tür basit adımlarla ilgili tereddütlü olmaması gerekir. Nihayetinde 50 bin insanımızın yaşamını yitirdiği 40 yıllık çatışmanın barışını inşaa etmeye çalışıyoruz."

Eylül ayı başında 2'inci aşamaya dair mesafe katedip, normalleşme denilen 3'üncü aşamanın tartışmalarına geçebilme isteğine işaret edilen mesajda, "Şimdi belki umudumu yitirmedim. Bir tıkanmadan veya çözümsüzlükten de söz etmiyorum. Ama Ortadoğu'daki gelişmelerle de bağlantılı olarak hükümetin kesinlikle hızlı hareket etmesi gerekir. Meclisin açılmasına yakın hükümetin artık somut, pratik adımlar ortaya koyması beklenir" ifadesine yer verildi.

Mesajda, "TBMM'nin de bu çerçevede tarihi bir çözüme katkı sunmasını diliyorum. Nihayetinde atılacak adımlar bütün Türkiye'nin ortak çıkarlarına uygun adımlar olacaktır. Bu süre zarfında, tarafların çözümü zora sokabilecek tutumlardan karşılıklı olarak özenle kaçınmalarını rica ediyorum. Genel sağlık durumum çok ağır olmamakla beraber içinde bulunduğum koşullara halklarımızın ortak geleceği ve barışı adına dayanmaya çalışıyorum" görüşleri paylaşıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...