HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul Küçükçekmece'deki bir düğün salonunda düzenlenen etkinliğe katılan Demirtaş, böyle bir ortamda neşeli bir seçim kampanyası yürütmenin mümkün olmadığını, bu nedenle parti olarak miting düzenlemediklerini söyledi.

Ancak bazı partilerin miting düzenlediğini dile getiren Demirtaş, "Örneğin ülkenin başbakanı, bizi miting yapamamakla suçluyor. Yani özrü, suçlaması kendi kabahatinden büyük. Ülkenin başbakanı bu ülkede muhalefetin neden miting yapmadığını ya da yapamadığını ya anlamaktan uzak ya da anlıyor da kendini anlamazlığa veriyor" diye konuştu.

Ülkenin içinde bulunduğu ortamdan iktidarın sorumlu olduğunu öne süren Demirtaş, "Konuşmalarını bir dinleyin, zannedersiniz ki biz iktidardayız, halka hesap vermek zorundayız, kendisi muhalefette, sürekli bizden hesap soruyor" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu'nun kendilerini tehdit ettiğini öne süren Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bizi, partilerimizi, halkı korumakla, güvenliği sağlamakla görevli olan şahıs, bizatihi tehdidin merkezi haline gelmiş. Vergilerini biz veriyoruz. Kamu görevlilerinin tamamının maaşını halk ödüyor, başbakanın dahil. Vanlılar da ödüyor. Van da vergi veriyor. Van'a vergi ayrıcalığı yok. Yani başbakan en azından maaşının bir kısmını Vanlıların ödediği vergiyle alıyor. Ama maaşını ödeyen halka karşı gidip, açık bir şekilde tehdit savurabiliyor. 'Beyaz toroslar gelir' diyor. Van meydanında insanlara yakın dönemdeki faili meçhulleri hatırlatarak, 'Biz gidersek onlar gelir' diyor. 'Bize oy vereceksiniz' diye tehdit ediyor."

Programa, HDP İstanbul milletvekilleri Pervin Buldan ile Garo Paylan da katıldı.

İŞÇİ EMEKLİSİNE ZİYARET

Öte yandan, Küçükçekmece'de ikamet eden işçi emeklisi Aynur Emir ile kızı Duygu Emir'i ziyaret eden Demirtaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Demirtaş, Ankara'daki terör saldırısının ardından gazetecilerin çabaları sonucunda birtakım belgelerin, bilgilerin, ifadelerin, istihbarat raporlarının ve Gaziantep'teki mühimmat deposunun ortaya çıkarıldığını söyledi.

Saldırıya ilişkin, hükümetin siyasi iradesiyle yürütülen etkili bir soruşturma olmadığını iddia eden Demirtaş, bu tür soruşturmaların içeriğini medya aracılığıyla öğrenebildiklerini savundu.

Demirtaş, "Türkiye'de toplumu, halkı korumayan, IŞİD'i tehdit olarak görmeyen bir iktidarın yönetimde olduğunu" ileri sürdü.

Şu anda, bir hafta sonraki seçimin güvenlik içinde yapılması dışında bir talepleri olmadığını dile getiren Demirtaş, seçimden sonra en etkili soruşturmaların yapılması ve sorumluların yargı karşısına çıkarılması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini kaydetti.