Başbakan Davutoğlu, Demirtaş'ı neden aramadığını açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP ve MHP liderlerinin aksina terör operasyonlarıyla ilgili bilgi vermek için HDP lideri Demirtaş'ı neden aramadığını açıkladı.

ntv.com.tr 29.07.2015 - 13:20

Başbakan Davutoğlu, Demirtaş'ı neden aramadığını açıkladı

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Davutoğlu'nun gündeminde terör saldırıları, hedefinde ise gelen HDP vardı.

Terörün sadece AK Parti değil ülkenin meselesi olduğunu söyleyen Davutoğlu, CHP ve MHP liderlerini operasyonlara ilişkin arayarak bilgi verdiğini hatırlattı.

Operasyonlarla ilgili diğer muhalefet partisi HDP ise aranmamıştı. Davutoğlu, konuşmasında bunun nedenini de şu sözlerle açıkladı:

Sayın Demirtaş'ı neden aramadınız sorusu gündeme gelebilir. Demirtaş'ın ve eş başkanların Suruç olayı ve öncesinde terör konusundaki samimiyetsizlikleri ortaya çıkmıştır. İkircikli tavır sergileyenlerle bizim görüşmelerimizin bir sınırı olur. Terör ve demokrasinin geleceği söz konusu olduğunda açık bir tavır segilemeyenlerin teröre karşı mücadele konusunda bilgilendirilmeye hakkı yoktur. Şundan emin olamayız, verilen bilgi ne kadar sürede Kandil'e ulaşacaktır, bundan dahi emin değilsek nasıl bilgilendirme yapabiliriz" sözleriyle açıkladı. 

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Suruç'ta 32 vatandaşımızın katliyle başlayan saldırılara karşı milletçe mücadele ediyoruz. 7 Haziran seçimleri yeni bir siyasi tablo ortaya koydu, biz bunun gereğini yapmaya çalışırken bir takım şer odakları harekete geçti.

3 terör örgütü 3 temel hedef için eş zamanlı saldırılara başladı. 657 terör olay gerçekleşti, 11 güvenlik görevlisi şehit edildi, 41 vatandaşımız hayatını kaybetti, 15 baraja saldırı yapıldı, 335 araç yakıldı.

"ZAMANLAMAYA DİKKAT"

DEAŞ, PKK ve DHKP-C milletimizi hedef alıp saldırılara başladı. Hani bugün PKK ile DEAŞ savaşıyor diyenler var ya, zamanlamaya dikkat etsinler. DEAŞ saldırısının olduğu gün PKK da saldırılarını başlattı.

Bugün dahi barıştan bahsedenler var ya, siyasi görünümlü, herhangi bir kınama duydunuz mu? Perde gerisinde bir odak ihtilaflıymış gibi görünen 3 örgütü harekete geçirdi. Kapsamlı 3 maşalı bir saldırıyla Türkiye devleti karşı karşıya.

Bir taraftan DEAŞ, diğer taraftan PKK ve DHKP-C Türkiye'yi hedef alan bir saldırı içerisine girdiler. Hedefte olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti son zamanların en kapsamlı saldırısıyla karşı karşıya kalmıştır.

"DEMOKRASİYE SABOTAJ"

Biz 20 Temmuz'da DEAŞ terörünü kınayalım derken, barış isteyenler neredeydi? Kandil'den gelecek talimatı bekliyorlardı. Hükümet kurmaya çalışıyoruz, bu 3 terör örgütü aynı anda çalışmalarımızı ve demokrasiyi sabote etmeye çalışıyor. Samimi olanlar bu saldırılarda hükümetimizin yanında durur.

Bu saldırıların ikinci hedefi kamu düzenidir. Geçici bir hükümet iş başında, harekete geçmenin tam vaktidir diye düşündüler. Türkiye'de yönetim boşluğu yoktur olmayacaktır. Saldırılar karşısında bir an dahi alacağımız tedbirlerden vazgeçmeyiz.

Suruç'tan sonra Türkiye'nin DEAŞ'a destek verdiğini göstermek istediler. 10 gün içinde gördüler, Türkiye kendisine yönelen her namluyu kırmaya muktedirdir.

DEAŞ Türkiye'ye güvenlik açısından bir tehdittir. Ayrıca yüce dinimize verdiği zarar bakımından inancımıza tehdittir. Türkiye için en büyük tehdittir. PKK da etnik bir istismar üzerinden faaliyet yürütüyor. DHKP-C de Alevi vatandaşlarımızı istismar etmeye çalışıyor. Türkiye'yi istikrarsızlaştırmaya çalışanlara karşı millet olarak elele duracağız.

Biz de bu örgütlere karşı 3 ayaklı operasyonla karşılık verdik. Güvenlik zirvesinde aldığımız kararlar tam bir başarıyla hedefine ulaşmıştır.

"TAM İSABETLE VURULDU"

23 Temmuz'da DEAŞ'a karşı yapılan operasyondan hemen sonra farklı üslerden kalkan uçaklarımız hem DEAŞ'ı vurmaya devam etti hem de PKK hedeflerini vurdu.

Hedeflere tam bir isabetle başarıyla ulaşılmıştır. Operasyonlara takılanları tebrik ediyorum.  Suriye ve Kuzey Irak'ta yapılan operasyonlara eş zamanlı olarak başlatılan operasyonlar da bin 302 zanlı gözaltına alındı.

Bize karşı harekete geçen terör örgütlerinin mesajını aldık ve biz de harekete geçtik. Bir vatandaşımızın canına kastederlerse nerede olurlarsa olsunlar dünyayı başlarına yıkarız.

Bütün dost ve müttefik ülkeler de yanımızdadır, Türkiye hiçbir zaman yalnız olmamıştır ve olmayacaktır. Hiç kimsenin Türkiye'nin parlak geleceğini karartmaya gücü yetmeyecektir.

Bu mücadeleyi sürdürürken, halkımızın hayat akışının engellenmesine büyük özen gösterdik. Kuzey Irak'a yapılan son dalga operasyon Arslan Kulaksız adıyla yapılmıştır. Tüm şehit kardeşlerimizin ailesine sesleniyorum, acınız acımızdır.

Bu ülkeye sırtını terör örgütüne değil, millete dayayanlar lazım. Operasyonlar hakkında Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye bilgi verdim. Bu mesele AK Parti'nin değil, bir ülke meselesi. Bütün partilerin bu süreçten bilgilendirilmesi lazım. Sayın Demirtaş'ı neden aramadınız sorusu gündeme gelebilir. Demirtaş'ın ve eş başkanların Suruç olayı ve öncesinde terör konusundaki samimiyetsizlikleri ortaya çıkmıştır.

İkircikli tavır sergileyenlerle bizim görüşmelerimizin bir sınırı olur. Terör ve demokrasinin geleceği söz konusu olduğunda açık bir tavır sergilemeyenlerin teröre karşı mücadele konusunda bilgilendirilmeye hakkı yoktur.

Şundan emin olamayız, verilen bilgi ne kadar sürede Kandil'e ulaşacaktır, bundan dahi emin değilsek nasıl bilgilendirme yapabiliriz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımız için bir kınama dahi yayınlamayanların teröre karşı mücadelesinden emin olabilir miyiz?

"DİYALOG KAPIMIZ AÇIK"

Bugün bir sınav günüdür. Kim teröre karşı açık bir tavır sergilerse onlarla diyalog ve işbirliği kapımız açık olacak. Gelin barış için konuşalım diyorlar, konuşalım. Çözüm sürecini hiçbir taviz vermeden sürdüren AK Parti'dir. Ama siz samimi davrandınız mı? İkircikli tavırların sonuna gelindi. DEAŞ terörünü kınadıkları gibi PKK terörünü de kınamayı başarabilirlerse biz de onların çağrılarına cevap verir oturur konuşuruz. Ama bunları yapmadıkları sürece sanık sandalyesindedirler. DEAŞ'a da PKK'ya da DHKP-C'ye karşı da duralım.

Yüzüne maske takan silahla sokağa çıkan herkes hak ettiği muameleyi görecektir. Sokakların emniyeti hepimizin emniyetidir.

Hangi gerekçeyle hangi eylemi planlarsanız yapın, karşınızda Türkiye Cumhuriyetini ve tek bir yumruk gibi duran aziz milletimizi bulacaksınız. Bu dalga geçer sonra eski düzene döneriz diye düşünüyorlarsa hepsi bilsin ki Türkiye artık bir hafta önceki konumda değil. Biz bu operasyonları noktasal olarak görmüyoruz. 3 değil 33 örgüte karşı mücadele etmeye kudretimiz yeter ve bunu göstereceğiz. Bu süreç Türkiye'deki silahlı unsurlar silahlarını bırakana kadar devam edecek.

Bize desteklerini dost ülkelere de teşekkürlerimi iletiyorum. Yalnız değiliz yalnız olmayacağız, mazlumları da yalnız bırakmayacağız." 

Sayfa Yükleniyor...