Demirtaş’tan AK Parti ve MHP'ye tepki

AK Parti ve MHP’yi "savaş koalisyonu" kurmakla suçlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Erken seçime bu savaş koalisyonuyla girilecek” dedi.

Haberler - ntv.com.tr 03.08.2015 - 16:22

Demirtaş’tan AK Parti ve MHP'ye tepki

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile beraberindeki HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve bazı milletvekilleri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, Suruç katliamı için başsağlığı ve geçmiş olsun temennisini iletti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Demirtaş, şu ifadeleri kullandı: 

"İlk dakikadan beri Suruç katliamını çarpıtıyorlar. Katliam üzerinden büyük bir manipülasyon yürütüyorlar. 'İyi ki öldü' diyenden, 'Niye daha fazla HDP'li ölmedi' diyene kadar sağ siyaseti, ırkçı siyaseti, tarihinin en kepaze dönemini yaşadı Suruç katliamı sonrasında.

(Çözüm Süreci) Barış çağrısının geç kalmışı olur mu? Bugün biz barışı sağlayabilsek, yarın ölme ihtimali olan gençlerimizin ölümünü durdurmuş olacağız. Biz ne zaman savaş çağrısı yaptık ki 'Barış çağrısına geç kaldınız' diyor o bazı çevreler.

Çözüm masası, müzakere masası tekrar devreye girecek ve biz sorunlarımızı konuşarak çözmek için gayret sarf edeceğiz. Fakat bunun için silahların susması lazım. Karşılıklı, hükümetin de operasyonları durdurması PKK'nin de silahları susturup elini tetikten çekmesi lazım.

(Kuzey Irak’a yapılan hava operasyonunda sivillerin öldürüldüğü iddiaları) Aralarında milletvekillerimizin de bulunduğu bir heyet gidip, olay yerinde, katliamların yaşandığı yerde tespitler yapacaklar. Eğer Dışişleri Bakanlığı veya hükümet yetkilileri ya da Bülent Arınç, arzu ediyorsa heyetimize katılabilir. Gidip alçaklığı bizatihi yerinde görmek istiyorsa buyursun gelsin. Alçaklık nedir orada hep birlikte tespit edelim. Biz çünkü 'ille öyle oldu' demiyoruz. Gidip yerinde tespit yapacağız.

(MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin eleştirileri) Küfür, hakaret sözcükleri kullanmadan cümle kuramayan bu zatlar iyi bilmeli ki HDP, Türkiye'nin en yoksul mahallelerinden, İstanbul'un en fukara semtlerinden oy almıştır. Öyle üçüncü olmuştur İstanbul'da. Hangi gerekçeyle oy vermiş olursa olsun. Tek bir seçmenimiz bile bizim için çok kıymetlidir. Bize oy verenin iradesine biz sonuna kadar sahip çıkarız. Seçmenimize küfür, hakaret edene de bin misliyle aynen iade ediyorum. Seçim öncesi hırsızdan hesap sorarız deyip, seçim sonrası hırsızın sarayında zevk sefa sürenler midir şerefli olanlar?

Biz KCK'nin siyasi partisi, siyasi kolu, kanadı değiliz. Açıklamalarımız birbirine ters de düşebilir. Bundan daha doğal ne olabilir. Dolayısıyla Sayın Başbakan, KCK'nin kendilerine yönelik yaptığı açıklamalara kulak kesilse daha iyi olur.

(Erken seçim tartışmaları) Seçimden bu yana bir savaş koalisyonu kuruldu aslında; AKP-MHP savaş koalisyonu. MHP seçim meydanda bütün sözleri unutarak ‘benimle yürü’ deyip arkasına taktıklarını Saray’ın bahçesine götürmüş durumdadır. Eminim MHP’ye oy veren Türk milliyetçileri bunu sorgulayacaktır. Saray’ın bahçesinde nöbet tutmak için MHP seçmeni mi bunlara oy verdi?

Zannediyorum erken seçime de savaş koalisyonuyla girilecektir.Seçim olacaksa bir an önce karar alınıp, sahaya inilmekte fayda var. Bir an önce Türkiye seçimini yapmalı. Biz kendimize güveniyoruz inşallah bu seçimde bu defa AKP, Türkiye’nin başına bela olmaktan çıkar. Fakat şunu da AKP yetkililerinden duymak istiyoruz, kaç seçimde yenilirse kendilerini yenilmiş sayılıyor onu da bilmek istiyoruz.

(90'lara dönüş polemiği) Ormanlar yakılıyor. Şırnak'ta köyler boşaltıldı. Dersim'de geçici güvenlik bölgeleri ilan edildi. İnfazlar yapılıyor Cizre'de, Ağrı'da. İşkenceler var Urfa'da, raporlu, delilli, belgeli. Her gün cenazeler geliyor. Yollar kesiliyor, tırlar, araçlar yakılıyor. Nasıl dönülmeyecek 90'lara tam olarak. Bundan daha fazla nasıl dönülüyor 90'lara. Ne yapılıyor 90'larda fazla ek olarak. Onlar yapılıyor işte. 90'lara dönüş ortamı, zihniyeti budur. Hükümet adım adım fiili bir OHAL uygulamasını hayata geçirmiş gibi görünüyor."

Sayfa Yükleniyor...