Demirtaş'tan bir şart daha

BDP Genel Başkanı, Silopi'deki kimsesizler mezarlığında konuşan BDP lideri, kayıpları ve faili meçhulleri hatırlatarak, mezarlar açılmadan Kürt sorunun çözülemeyeceğini söyledi.

Haberler 20.08.2010 - 21:01

Demirtaş'tan bir şart daha

Demokratik açılıma ardından da referanduma destek için şartlar öne süren BDP'den, Kürt sorununun çözümü için bir şart daha dillendirildi.

Genel Başkan Selahattin Demirtaş, Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Başverimli beldesindeki Kimsesizler Mezarlığı'nı ziyaret etti.

Demirtaş, burada yaptığı açıklamada, 'de kayıpların ve faili meçhullerin aydınlatılabilmesi için Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçesinde kimsesizler mezarlıklarının açılması gerektiğini savundu.

DNA bankası kurularak mezarların açılması gerektiğini belirten Demirtaş, ''Bu mezarlar açılmadan Kürt sorunu çözülemez. Boğazlarda oturup yazı yazmak kolaydır. O yazarlar gelip bu mezarlıkta yazsınlar. Boğaza bakıp yazmak ile olmaz, bu kimsesizler mezarlığından Kürt sorununa yaklaşsınlar" dedi.

"Habur'daki sevinci anlamayanlara buradan seslenmek istiyorum" diyen Demirtaş, "70 yıl önceki Dersim katliamından bahseden Başbakan Erdoğan, 1992'li yıllarda acıları neden görmüyor. İktidar döneminde neden bunları ortaya çıkarmadı'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...