Demirtaş’tan Diyarbakır’da cezaevine ziyaret

Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, arkadaşlarının 10 aydır hakim karşısına çıkarılmadıkları için ''suçsuz yere'' tutuklu bulunduklarını savundu.

Anadolu Ajansı 11.02.2010 - 12:34

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile KCK/TM (Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi) yapılanması kapsamında gözaltına alınanları ziyaret etmek amacıyla Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ne geldi.

Ziyaret öncesi gazetecilere açıklama yapan Demirtaş, 14 Nisan 2009'dan bu yana aralarında parti genel merkez yöneticileri, belediye başkanları, il genel meclis başkanları, il yöneticilerinin de bulunduğu bin 400 kişinin gözaltına alındığını ve bunlardan yaklaşık 900'ünün tutuklandığını belirtti.

Tutuklanan arkadaşlarının 10 aydır hakim karşısına çıkarılmadıklarını ve cezaevinde bulunduklarını ifade eden Demirtaş, arkadaşlarını cezaevlerinde ziyaret etmeyi kararlaştırdıklarını, E tipi cezaevinde bulunan kadın arkadaşlarını ziyaret ettikten sonra da erkek arkadaşlarının bulunduğu D tipi cezaevine gideceklerini ifade etti.

''Arkadaşlarımızın cezaevinde yaşadıkları sorunları dinlemek istiyoruz ama aynı zamanda bir dayanışma göstermek istiyoruz. Bize göre arkadaşlarımızın hepsi aslında mahkemeye çıkarılırsa, aynı gün belki de serbest kalacaklar ama maalesef hakim karşısına çıkamadıkları için 10 aydan bu yana suçsuz yere tutuklu bulunuyorlar'' diyen Demirtaş, kendilerine yönelik düzenlenen operasyonların hukuki olmadığını, siyasi olduğunu ileri sürdü.

Demirtaş, gazetecilerin, TBMM'de son günlerde yaşananlarla ilgili soruları üzerine de ''Biz böyle bir üslubun içerisine hiçbir zaman girmedik, grupta bununla ilgili değerlendirmeler de yaptık. Partimiz asla, böylesi şovların içerisine girmeyecektir'' dedi.

Gazetecilerin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın BDP'yi ziyareti sırasında demokratik açılımdan söz edilip edilmediği sorusu üzerine de Atalay'ın ziyaretinin tamamen bir nezaket ziyareti olduğunu ve partilerine yapılan saldırı ile ilgili teknik bilgiler verdiğini bildirdi.

Demirtaş ve Kışanak, daha sonra tutuklu arkadaşlarını ziyaret etmek için Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ne girdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...