Demirtaş’tan Kılıçdaroğlu’na eleştiri

HDP EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi. Demirtaş, “Bir eleştiri bile yapamadan hep birlikte HDP'ye saldırıyorlar” dedi.

Anadolu Ajansı 26.03.2016 - 17:44

demirtaş.jpg

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) 1. Olağanüstü Kongresinde konuşma yaptı.

Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

Nerede bir terör eylemi varsa karşısında olduk, net bir tutum tuttuk. Terörle mücadele adı altında halkın ezilmesine de asla rıza göstermedik, göstermeyeceğiz de. Bizler bir yandan Türkiye halklarının siyasi öncüleri olarak bu tarihi döneme denk bir çözüm politikası oluşturmak bir yandan bu zulme karşı zulmü durduracak direniş ortaya koymak bir yandan da savaşsız, ölümsüz, kansız çözüm yollarını geliştirmek zorundayız. Siyasetin rolü ve gereği budur. Bunu yapamayan, gerçekleştiremeyen kendini sadece olup bitenleri izleme konusunda yedekleyen bir siyaset en çok da halka kaybettirir.

Kılıçdaroğlu, daha geçen yıl siz kendiniz 'YPG kendi topraklarını savunan, dış saldırılara karşı kendi halkını koruyan bir örgüttür' demediniz mi? Dediniz, çok da doğru, iyi dediniz doğrusu odur. Peki bir yıl içerisinde YPG ya da PYD hangi terör faaliyetini yürüttü. Türkiye'ye karşı veya herhangi bir ülkeye karşı hangi terörist eylem yaptı da bir yıl içerisinde terörist oldu? İlkelerden bahsediyorsunuz, duruma göre değil, ilkeye göre konuşalım diyorsunuz. Doğru, geçen yıl ki ilkeniz neydi, bu yılki ne Bizim ana muhalefet partimiz HDP'ye çağrıda bulunuyor. Terörle arana mesafe koy diyor. Gelin hükümetin Sur ve Cizre'de yaptıklarını görün bir bakalım. Birileri ana muhalefetin kulağına fısıldıyor. Aman sessiz kalın aman bütün bunlara karşı hükümetimizin yanında olalım diye herkesi ikna ediyor. Bir eleştiri bile yapamadan hep birlikte HDP'ye saldırıyorlar.

CHP, bize çağrıda 'terörle arana mesafe koy' diyor. Bütün bu yeryüzünde mücadele yürütenler, kutsal hareketler, özgürlük hareketleri içerisinde bu konuda en çok mesafe kat edenler de bizleriz. Bütün eksikliklerimize rağmen, bu konuda en büyük mesafe katetmiş olanlar da bizleriz. Bize dayatılan tekçiliği yeniden inşa etmek, sürdürülebilir kılmak için ellerindeki bütün zor araçlarını abartılı bir şekilde kullanıyorlar.”

“DTK Eş Başkanları Hatip Dicle ile Selma Irmak'ın da konuşma yaptığı kongrede, öldürülen terör örgütü PKK mensupları için saygı duruşunda bulunuldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...