Demirtaş'tan 'mektup' açıklaması

BDP lideri Selahattin Demirtaş, parti meclisi toplantısının ardından yaptığı açıklamada Öcalan tarafından kendilerine verilen mektuba değindi. Detaylı bilgi vermekten kaçınan Demirtaş, "Türklerin de Kürtlerin de kaygısı olmamalı" diye konuştu.

26.02.2013 - 20:14

Demirtaş'tan 'mektup' açıklaması

BDP heyetinin hafta sonu İmralı'ya yaptıkları ziyaretin yankıları sürüyor.

Öcalan'ın BDP için yazdığı mektup, partinin genel merkezine sabah saatlerinde ulaştı.

BPD Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, BDP Parti Meclisi toplantısı sonrası konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Öcalan'dan 20 sayfadan oluşan bir mektubun 3 nüsha olarak kendilerine ulaştığını söyleyen Demirtaş, "Ne Türklerin Türkiye'nin bölünmesiyle ilgili kaygısı ne de Kürtlerin hak ve özgürlüklerini alamayacağı yönünde bir kaygısı olmamalı" diye konuştu.

Sürecin uzamasını istemediklerini de söyleyen BDP lideri, bu nedenle PKK'nın Avrupa kanadına ve Kandil'e teslim edilmek üzere kendilerine verilen mektupları birkaç gün içerisinde sahiplerine ulaştırmaya çalışacaklarını dile getirdi.

Sürecin ciddi olduğunu ve kapsamlı tartışmalar yürütüklerini kaydeden eşbaşkan, konunun yarınki MYK toplantısında da ele alınacağını ifade etti.

Demirtaş, mektubun içeriğine ilişkin herhangi bir bilgi ise vermedi.

BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve Altan Tan, geçen Cumartesi günü İmralı'ya bir ziyaret gerçekleştirmişti. Öcalan, ziyaret sırasında heyete; BDP, PKK'nın Avrupa kanadı ve Kandil'e verilmek üzere, sürece ilişkin görüşleriyle yol haritasını içeren 3 mektup vermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...