Selahattin Demirtaş’tan o fotoğrafla ilgili açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter’den paylaştığı fotoğrafla ilgili yaptığı açıklamada, “Ölüye onu yapanın diriye neler yapacağını siz düşünün” dedi.

Anadolu Ajansı - DHA 05.10.2015 - 17:41

Selahattin Demirtaş’tan o fotoğrafla ilgili açıklama

Almanya'dan uçakla İstanbul'a gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Demirtaş, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) sandık taşıma taleplerini reddetmesine ilişkin soru üzerine, Anayasa'da YSK'ya verilmiş böyle bir yetki olmadığını söyledi.

Seçim ve sandık güvenliğini sağlamanın öncelikli olarak partilerin görevi olduğunu belirten Demirtaş, "Biz her halükarda Türkiye'deki bütün sandıklarda parti yetkililerimizle sandık müşahit ve sandık kurulu üyelerimizle sandık güvenliğini sağlayacağız. Diğer partiler de bu konuda katkı sunarsa hiç kimsenin kaygısı olmasın diye düşünüyorum" diye konuştu.

"İNSANLIK DIŞI BİR OLAY"

Demirtaş, Twitter hesabından paylaştığı fotoğrafa ilişkin soru üzerine "Şimdi tabii ki çok insanlık dışı bir olay. İnsanlığın bu kadar ayaklar altına alınması, yerlerde sürünmesi, gerçekten artık vahşet boyutlarında uygulamaların yapılması normal bir durum değil" diye konuştu.

"ÖLÜYE ONU YAPAN DİRİYE NELER YAPAR"

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamasının yetersiz olduğunu ifade eden Demirtaş, şunları söyledi: 

Neredeyse yerde sürüklenen kişiyi suçlayan ifadelerle cümle kurması ayrıca bir utançtır. O sadece kameraya yansıyan bir vaka. Ben söyleyeyim yani. Orada her gün aşağı yukarı benzer olaylar, vakalar yaşanıyor. Ölüye onu yapanların diriye neler yapabileceğini siz düşünün.

Yani ben burada tabii ki 'Bütün güvenlik güçleri böyledir, bu uygulamaları yapıyor' demiyorum ama aşağı yukarı uygulamalar budur. Yıllardır böyledir. Sadece Türkiye'nin batısı bundan haberdar değil. Şimdi görüntüler sadece ortaya çıktı. Bunu nasıl örtbas edecekler diye iki müfettiş göndermişler oraya."

"DAVUTOĞLU VE BAHÇELİ GİDİP KARDEŞLİĞİ ANLATSIN"

Demirtaş, Şırnak'taki olayın bugün gazetelere yansımadığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu maalesef Türkiye toplumunun isyan etmesi gereken bir durumdur. Başka nerede birlikte yaşamı savunacağız Ben Halkların Demokratik Partisinin eş genel başkanıyım ve bu partinin eş genel başkanı olduğum günden beri ısrarla birlikte yaşamı, kardeşliği, huzuru savunuyorum. Bütün arkadaşlarımla bunu yapmaya çalışıyoruz.

Peki insanlığın yerde sürüklendiği noktada, eğer Türkiye'nin batısı bütün bunlara karşı sessiz kalırsa, bütün bunlar olağanmış gibi davranırsa kardeşliği hangi noktada sağlayacağız Bugün ben gidip Şırnak'ta 'Bütün Türkiye'de kardeşçe yaşayacağız' dediğimde oradaki insanlar yüzüme bakarken şüpheyle bakacaklar. Buyursun Bahçeli, buyursun Davutoğlu gitsin, Şırnak'ta kardeşliği anlatsın."

Selahattin Demirtaş, İçişleri Bakanı’nın istifa etmesi gerektiğini de kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...