Demirtaş'tan Tahir Elçi'nin ailesine taziye ziyareti

Selahattin Demirtaş, Tahir Elçi'nin ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Tahir Elçi'nin barış için mücadele ettiğini belirten Demirtaş, "Barış her hafta her ay değişen bir çizgi değildir. Herkes vazgeçebilir biz vazgeçemeyiz" dedi.

aa_picture_20151129_6930620_web.jpg

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Barış her hafta her ay değişen bir çizgi değildir. İlkeli ve onurlu bir duruştur. Herkes vazgeçebilir biz vazgeçemeyiz" dedi.

Demirtaş, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde çıkan çatışmada hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Yenişehir ilçesindeki Sümerpark'taki taziyeye eşi Başak Demirtaş ile giden Demirtaş, Elçi'nin eşi Türkan Elçi ile bir süre sohbet ederek, başsağlığı diledi.

"Bu topraklar acıların her zaman en büyüğünü en fazlasını gördü. Gereğinden fazla kan aktı" ifadelerini kullanan Demirtaş, "Biz, bir tek insanımızın dahi ölmeyeceği yarın yaratmak için mücadele ediyoruz. Tahir Elçi de yitirdiğimiz barış elçilerinden biriydi. Yaşam hakkını kutsal bilerek ayrım gözetmeksizin, üstündeki üniformaya bakmaksızın Allah'ın yarattığı her kula aynı kıymeti vermek, aynı değeri vermek her birini canım kadar aziz bilmek cesaret ister. Tahir Elçi o cesaretli insanlardan biriydi. Hepimiz öyle olmak zorundayız. Başka türlü bu topraklarda acıya son veremeyiz" diye konuştu.

Gelecek nesillere kardeşliği ve barışı miras bırakacaklarını söyleyen Demirtaş, kin ve düşmanlığın büyütülmemesini, kanın kanla temizlenmeyeceği bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini savundu.

Çözüm Süreci'nin başarıyla devam ettiği günlerde barıştan söz etmenin önemli olmadığını, o günlerde herkesin barış sevdalısı olduğunu ifade eden Demirtaş, "Önemli olan bugünlerde barışı sağlayabilmektir" dedi.

Demirtaş, şunları kaydetti:

"Barış her hafta her ay değişen bir çizgi değildir. İlkeli ve onurlu bir duruştur. Herkes vazgeçebilir biz vazgeçemeyiz. Barış, bizim yaşam ve var olma gerekçemizdir. Savaş, silah ve çatışma insan doğasına aykırıdır. Asıl olan sorunlarımızı konuşarak çözmektir. Ölüm elbetteki olacaktır. Allah'ın emridir ama ecelimizle ölmek bu topraklarda yaşayan her çocuğun her gencin hakkıdır. Artık bu tür darbeleri durdurabilmek için bizler barış çığlığımızı yükseltmek zorundayız. İnşallah bu tür ölümler son bulur. Sadece dualarımızla yetinmeyeceğiz, barışın bir an önce bu topraklara gelmesi için mücadele edeceğiz."

Demirtaş'ın ziyareti sırasında geniş güvenlik önlemi alındığı dikkati çekti, iddialar üzerine incelendikten sonra iade edilen zırhlı makam aracındaki hasarın onarıldığı görüldü

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Diyarbakır'da kullandığı makam aracı, arka camında meydana gelen çarpma veya sekme nedeniyle daha önce incelemeye alınmıştı.

Sayfa Yükleniyor...