'Demokratik Açılım' meclis açılmadan önce Ankara’nın ağırlıklı gündem maddesi olacak. Uzun bir aradan sonra toplanan Ak Parti MYK toplantısında bu konu tartışıldı.

Edinilen bilgilere göre Ekim ayında parlamento açıldıktan sonraki ilk hafta hükümet kapalı bir oturumla muhalefete bilgi vermeyi hedefliyor. Ancak Başbakan Erdoğan'ın muhalefet liderleriyle yapacağı görüşmeler de gündemdeki yerini koruyor.

Başbakanın çağrısına CHP'den ve diğer muhalefet partilerinden olumsuz yanıt gelse de Ak Parti’de gelen her türlü tepkiye karşı alınganlık yapılmadan ilişkilerin sürdürülmesi görüşü öne çıkıyor. Başbakan Erdoğan'ın bayramdan hemen sonra siyasi parti liderlerinden randevu talep edebileceği ve muhalefetten fikir ve çözüm önerilerini aktarmasını isteyeceği belirtildi.

CHP'nin 1989 ve 99 yıllarında hazırladığı Kürt Raporu’nun da bu görüşmeler sağlandığı takdirde resmi bir zeminde tartışılabileceği ifade edildi.

'Demokratik Açılım' çerçevesinde Erdoğan, Milli Güvenlik Kurulu toplantısına katılan bakanlarla da akşam saatlerinde bir araya geldi. Hükümet güvenlik zirveleriyle durumu askeri kanatta değerlendirirken, bakanlıklar arası atılması gereken adımlar da bu toplantılarda değerlendiriliyor.

Ekim ayında meclis açıldığında hükümetin parlamentoya bilgi verirken, bir yol haritası da sunması bekleniyor. Aynı şekilde yine Milli Güvenlik Kurulu'nda somut adımların atılması için hazırlıklar tamamlanacak. Hükümet yılbaşından önce kısa orta ve uzun vadede belirlediği planları hayata geçirmek için, adım atmaya başlayacak.