Cumhuriyet İçin Güçbirliği Platformu'nun organizasyonunda sivil toplum kuruluşları ve bazı partilerin katılımıyla Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenen miting için ellerinde Türk bayraklarıyla katılan vatandaşlar, ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'', ''Türkiye laiktir, laik kalacak'' sloganları attı.

Mitinge bireysel olarak katılan şehit aileleri ve gaziler ön saflara çağrıldı. Şehit resimlerini taşıyan aileler, miting boyunca gözyaşı döktü. Şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından mitingi düzenleme komitesi adına konuşan Avukat Erdoğan Üzer, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, birlik, beraberlik istediğini, son günlerde yaşananları ise üzüntüyle izlediğini belirtti.

Yaşananların hükümetten kaynaklandığını savunan Üzer, ''Demokratik açılımın demokrasiyle uzaktan yakından alakası yok. Habur'da yaşananlar halkı barıştan, birlikten daha da uzaklaştırmış, 15 gün öncesine göre daha da bölmüştür. Terör örgütünün ihtiyacı silah değil insandır ve sağlanan bu ortamla daha da güçlendirilmiştir. Fakat Türkiye'yi bölmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Bu tehdidi, Cumhuriyet devrimlerine sahip çıkarak üstesinden geleceğiz'' diye konuştu.

İzmir Baro Başkanı Özdemir Sökmen ise ''Demokratik Açılım Projesi''nin ''Milli Birlik Projesi''ne dönüştürülerek Atatürk'ün ölümünün yıl dönümü olan 10 Kasım'da, TBMM'de görüşüleceğini, bunu kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi.

Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner ise ''açılımın'' son günlerin moda kelimesi haline geldiğini, yaşananların kaygı verici olduğunu savunarak, Türkiye'yi bölmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini vurguladı.

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, tutuklu bulunan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in gönderdikleri telgrafların okunduğu mitingde, şehit astsubay Kadir Aydın'ın babası Ahmet Aydın ise ''Vatan için evlat verdik. Biz atamızın peşinden gittik. Bu vatanı kimseye bırakmayacağız. Özgürlük ve bağımsızlık namusumuzdur. Siz sahip çıktıkça çocuklarımız rahat uyuyacak'' dedi.

Miting, başlayan yağmura rağmen bir süre daha devam ederek, sivil toplum kuruluşları ve parti temsilcilerinin kısa mesajlarının ardından sona erdi.

Miting dağılımına yakın yağmur şiddetlenirken, gruplar çeşitli sloganlar atarak dağıldı.