Deniz Feneri savcıları hakim karşısında

Deniz Feneri soruşturmasında görevden alınan 3 savcı bugün hakim karşısına çıktı.

04.05.2012 - 11:17

Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturmayı yürütürken ''görevde yetkiyi kötüye kullanma'' iddiasıyla görevden alınan cumhuriyet savcıları Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz'ün Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde yargılanmalarına başlandı.

Sanıklar davada gizlilik kararı alınmasını istedi ancak talep reddedildi.

Yargıtay Genel Kurul Salonu'ndaki ilk duruşmaya, bazı CHP ve MHP milletvekilleri de izleyici olarak katıldı.

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, duruşma öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, cumhuriyet savcısı olduğu dönemde yargılanan 3 savcıyla Ankara Adalet Sarayı'nda çalıştığını anımsatarak, ''Bu dava 3 savcının yargılanması davası değildir. Bu, Türkiye'de yargı bağımsızlığının yargılandığı bir davadır'' dedi.

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, davanın Cumhuriyet tarihinde yargı açısından son derece önemli bir dava olduğunu öne sürerek, ''Biz de izlemeye ve hukukun halini görmeye geldik'' diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de ''Deniz Feneri'ndeki esas sanıkların yargılanmasını beklediğimiz bir sırada bu sanıkları yargıya taşımaya çalışan savcıların yargılandığı Türkiye'ye özgü, dünyanın hiçbir ülkesinde olmayacak bir davayı izlemek için buradayız'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...