'Deniz Feneri'nde 27 vekile ziyaret izni verildi'

CHP Konya milletvekilli Atilla Kart'ın, 170 kadar AK Parti milletvekili ve 2 bakanın Deniz Feneri Davası'nın tutuklu sanıklarını ziyaret ettiği iddiasına Adalet Bakanlığı yanıt verdi. Bakanlık,  ziyaret için 27 milletvekiline izin verildiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı 15.10.2011 - 19:50

Adalet Bakanlığı, kamuoyu gündeminde olan bazı davalara ilişkin verilen ziyaret izinlerinin dökümüne ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, bugün bazı basın organlarında, cezaevindeki bazı sanıkları ziyaret eden milletvekillerinin sayısıyla ilgili yanlış bilgilere yer verilmesi nedeniyle açıklamaya gerek görüldüğü belirtildi.

Ceza ve Tevkif Evlerinde kalan hükümlü ve tutukluların milletvekilleri tarafından ziyaret edilmelerinde Adalet Bakanlığının yazılı izninin arandığının ifade edildiği açıklamada şöyle denildi:

''Bakanlık bu kapsamda kendisine ulaşan izin taleplerini değerlendirmekte ve gerekli izinleri vermektedir. Bu kapsamda, kamuoyu gündeminde olan bazı davalara ilişkin verilen ziyaret izinlerinin dökümü aşağıya çıkarılmıştır.

Kamuoyunda Deniz Feneri adıyla bilinen soruşturma kapsamında Sincan Kapalı Cezaevinde kalan şüphelileri ziyaret etmek için izin verilen milletvekili sayısı 27’dir.

Kamuoyunda Ergenekon adıyla bilinen davalarda yargılaması süren ve Silivri Kapalı Cezaevlerinde kalan sanıkları ziyaret etmek için izin verilen milletvekili sayısı 57’dir.

Balyoz adıyla bilinen davada yargılanan tutuklu sanıkları ziyaret etmek için izin verilen milletvekili sayısı 3’tür.

KCK soruşturması kapsamında cezaevlerinde bulunan tutukluları ziyaret etmek için izin verilen milletvekili sayısı 18’dir.

Bunlar dışında da milletvekillerinin farklı soruşturmalar ve tamamlanmış dosyalar kapsamında cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerle görüşme talepleri değerlendirilerek izin verilmektedir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...